+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Dinler Kaça Ayrılır - İman Ve İslam Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Dinler Kaça Ayrılır - İman Ve İslam

  Dinler Kaça Ayrılır - İman Ve İslam

  Islâm âlimleri dinleri baslica iki kisma ayirirlar:
  1. Hak dinler.
  2. Bâtil dinler.
  Tek Allah'a îmani esas alan ve yalnizca O'na kulluk ve ibâdeti emreden dinlere Hak dinler denir.
  Hak dinler, Allah'in göndermis oldugu dinlerdir. Bu sebeble bunlara semavî dinler de denir. Hak dinlere, temelini, Allah'in birligine îman ve sadece O'na ibâdet esasi teskil ettigi için, Tevhid dini adi da verilir.
  Allah tarafindan gönderilmemis, insanlarin kendilerinden uydurduklari, tek Allah'a îman esasini tasimayan inanç ve fikirlere ise, Bâtil dinler denir.
  Hak dinlerin bazilari, sonradan insanlar tarafindan bozulmus, içine dînin aslindan olmayan hurâfeler ve bâtil inançlar konulmustur. Bu gibi, asli hak iken sonradan bozulan dinlere, Muharref dinler denir. Yahudîlik ve Hiristiyanlik gibi Bunlar baslangiçta Hak din iken, sonradan içlerine hurâfeler ve tevhide aykiri fikirler girmesiyle bozulmus ve birer muharref din olmuslardir.

  Muharref dinler de, bâtil dinlerden sayilir.
  Insanligin Ilk Dîni Hangi Dindir?
  Insanligin ilk dîni, ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem Aleyhisselâm'a gönderilen ve Allah'in bir oldugu inancina dayanan Tevhid dînidir. Sosyolojik arastirmalar da insanligin ilk dîninin tevhid dîni oldugunu isbatlar mahiyettedir. Nitekim dinler tarihi arastirmacisi ve sosyolog Schmidt, yeryüzünde en ilkel insan cemiyeti olan Pigmeler üzerinde yaptigi arastirmalar sonucu, bunlarda "tek tanri inanci"nin oldugunu ortaya koymustur. Schmidt'in bu tesbitleri, Durkheim'in, insanligin ilk dininin totemizm oldugu yolundaki iddialarini çürütmüs, bu konudaki yaygin Batili kanâatleri yikmistir.
 2. Narkoz_1701
  Devamlı Üye

  forumacil harbiden kaliteli bir site her konuda ayrı bir bilgi bize sunulan bi yarar var herşey için çok tşk. tüm forumacil yetkililerine tşk.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  din alimleri dini ikiye ayırmıştır.hak dinler ve batıl dinler. hak dinler allah tarafından gönderilen ve allahın tek olduğuna inanılan dinlerdir. batıl dinler ise içinde batıl inançların içinde olduğu dinlerdir.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Dinler hak dinler ve batıl dinler olmak üzere ikiye ayrılırlar.Hak dinler Allah tarafından indirilen dinlerdir ve inanılmaları farzdır.Batıl dinler ise uydurma ve çok tanrılı dinlerdir. Din inancı insanın maneviyat arayışından meydana gelmiştir insanlar tarih boyunca sığınacakları bir yüce yaratıcı aramışlardır batıl dinlerde bu inanca duydukları ihtiyaç ile çok tanrılı dinlere yönelmişlerdir.

+ Yorum Gönder


islam dini kaça ayrılır