+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Büyünün Dinimizdeki Yeri Nedir Büyü Hakkında Herşey Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Büyünün Dinimizdeki Yeri Nedir Büyü Hakkında Herşey

  Büyünün Dinimizdeki Yeri ile ilgili bilgi


  Dinimiz, sihir ve büyü yapmayı, insanların arasını bozmak ve zarar vermek için muska yazmayı, en büyük günahlardan biri sayıp yasaklar.Sihir ve büyü vardır, haktır ve doğrudur.

  Dinimiz, sihrin varlığını inkar etmemiş, fakat tevhid inancına zarar verdiği, kontrolü mümkün olmadığı ve genellikle kötüye kullanıldığı için yasaklamıştır. Kur’an’ın ifadesiyle eski bir medeniyet merkezi olan Bâbil halkından bazı insanlar ilham yoluyla Hârut ve Mârut isimli iki melekten birtakım gizli bilgiler ve hârika şeyler öğrendiler.

  Bu melekler, insanları uyarıyorlar ve, “Biz ancak sizi denemek için gönderildik. Sakın sihir yapıp da inkarcı olmayın” demeden kimseye bir şey öğretmiyorlardı. Fakat bu uyarılara rağmen insanlar, meleklerden aldıkları bu bilgileri sihir yolunda kullanmaya başladılar. Zaman içinde başkalarına da öğreterek sihir ve büyüyü yaygın hale getirdiler. Nitekim çağımızda icat edilen atom, dinamit, nükleer enerji gibi insanlığın faydasına yönelik bilimsel verilerin daha sonraları savaşlarda kullanılması gibi…

  BÜYÜCÜLERDEN UZAK DURUN!

  Ünlü tefsir alimi Elmalılı Hamdi Yazır’ın belirttiği üzere, ilimler iyiye kullanılırsa zehirden ilâç yapılır, kötüye kullanıldığı takdirde de ilâçtan zehir elde edilir.

  Ancak insanlar herhangi bir yoldan elde etmiş oldukları bilgileri, her ne kadar sihir ve büyü gibi zararlı yollarda kullansalar da Kur’ân’ın ifadesiyle,

  “O sihri yapanlar, Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar verebilecek durumda değillerdi. Onlar böylece kendilerine fayda veren şeyleri değil de, zarar verecek şeyleri öğrendiler.” (Bakara Sûresi, 102)

  Elmalılı merhum, âyeti tefsir ederken konuya şöyle bir açıklık getirir ve der ki: “Sihir yaparak karı-kocanın arasını ayıranlar, bu kadar kuvvetli bir sevgi bağını kıranlar bir topluma daha neler yapmazlar ki? Sihrin en büyük etkisi ruh üzerindedir.

  Fikirleri bozar, kalpleri çeler, ahlâkı perişan eder, toplumun altını üstüne getirir. Bunun için sihirbazlardan ve büyücülerden uzak durmalı, hiçbir şekilde onlarla bir araya gelmemeli. Fakat bunlar ne kadar zararlı şeyler yapsalar da, Allah’ın izni olmadıkça kimseye bir zarar veremezler. Çünkü gerçek tesir, ne sihirde, ne sihirbazda, ne tabiatta, ne ruhta, ne yerde, ne gökte, ne şeytanda, ne de melektedir. Asıl tesir gücü Allah’a aittir. Fayda ve zarar denilen şey de ancak Onun izniyle meydana gelir. O halde, her şeyden önce Allah’tan korkmalı ve Allah’a sığınmalıdır ve bunlara karşı koymak için de Allah’ın kitabına yani kuran-ı kerim’e sarılmalıdır.”

  BÜYÜ YAPMAK GÜNAHTIR

  Sihir ve büyü yapmak, insanların arasını bozmak ve zarar vermek için muska yazmak zaten İslâm’a aykırıdır, haramdır, dinimizde en büyük günahlardan biridir.

  Bunun için inanan bir insanın herhangi bir problemini çözmek için sihirbaza ve büyücüye gitmesine müsaade edilmemiştir. Kâğıt, muska ve büyü yapması yasaklanmıştır. Bir yerde muska ve benzeri büyü malzemeleri bulunsa ve görülse dahi, her şeyden önce bir endişeye düşmemeli, bir telaşa ve heyecana kapılmamalı, moralimizi bozmamalı ve ümitsizlik içine girmemelidir. Hele hele, her şeyi ondan bilme gibi bir hataya da düşmemelidir.

  ALLAH’A SIĞININ!

  Çünkü her olayın dizgini ve idaresi Allah’ın elindedir. Bundan dolayı doğrudan doğruya Allah’a sığınmalı ve O’na yönelmelidir. Büyücü hocalara (!) gidip de onlardan bir şey beklemek, bir çareden öte çaresizliktir, dermandan ziyade derdine dert katmaktır.

  Çünkü çoğu itibariyle işin istismarcısı ve tüccarı olan bu kişiler, insanın moralini bozmaktan başka bir şey yapmazlar. Varsa bir rahatsızlık veya psikiyatrik bir hal, doktora başvurmalı, tedaviyi ihmal etmemeli; elimiz de devamlı duaya açık olmalıdır. Ve Peygamberimiz’in uyguladığı ve tavsiye ettiği gibi, Felak ve Nâs sureleriyle birlikte, Ayetü’l- Kürsî’yi (Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’lhayyü’l- kayyûm..) manevi bir siper ve koruyucu olarak görmelidir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Büyü yapmak ve yaptırmak dinimizde kesinlikle haram ve günahtır. Ancak bir kişi kendisine yapılan bir büyüyü bozdurmak için büyü yaptırabilir onun dışında iyi birşey için yapılması bile günahtır ve büyü yapanın da yaptıranında Ahirette cezası çok ağırdır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Dinimizde büyüye sıcak bakılmaz hatta büyük günahlar arasında sayılır. İnsanlara yapılan yada yaptırılan büyüler Allahın emirlerine karşı koymak insan iradesine karışmak Allahın emirlerine karşı koymak Allaha şirk koşmak olarak görülüp ağır şekilde cezalandırılacağı belirtilmektedir.
+ Yorum Gönder


büyünün dinimizdeki yeri,  büyünün dindeki yeri,  dinimizde büyünün yeri,  sihir ve büyünün dinimizdeki yeri,  büyü dinimizdeki yeri,  dinde büyünün yeri