+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Şeytanın Görevi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Şeytanın Görevi Nedir
  Şeytan'ın Görevi hakkında bilgiler


  Şeytan, hatasını anlayıp tevbe ederek suçunu affettirme yoluna gitmedi Bilakis daha da azgınlaştı. Kendisine, kıyamete kadar meşgul olabileceği bir hedef seçti. Bu insandı. Gönlündeki intikam duygularını cüretkar bir eda ile Yüce Allah'a şöyle açıkladı:
  "İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi. "

  (Hicr, 39-40)

  O bilinen vakte kadar mühlet müsadesini alan İblis Ya Rabbi! dedi, beni azdırmana karşılık yemin ederim ki veya azgınlığıma hükmetmen sebebi ile; yani Allah katından kovulmuş, iyilik ve rahmetten uzaklaştırılmış bir melûn, böyle bir mühlet müsaadesini elde edince şımarır da onu azgınlığa bir teşvik vasıtası olarak kabul eder.

  Böyle şımartman hakkı için veya çamurdan yaratılanı küçümseyip secdeetmediğimden dolayı benim azgın âsi olduğuma hükmetmenden dolayı mutlaka ben, yeryüzünde onlara süsleme yapacağım. Yani maddelerini bahane ederek o kuru çamuru, o kokar balçığı, onlar için süsleyip insanlığın esas yükselmesine vesile olan ruhtan daha hoş, daha süslenmiş, daha kıymetli göstereceğim. Ve mutlaka hepsini azdıracağım.


  Ayetdende anlaşılacağı gibi şeytana, Allah'ın halis kulları üzerinde etki olabilecek hiç bir güç verilmemiştir. Binanyaleyh düşüncesinde, yaşayışında ve huyunda şeytana karşı olan insan, "Allah'ın kulu" sıfatını koruyacaktır. Şeytana ait bir vasfı taşıyan kimsede ise, şeytandan bir haslet var demektir.
 2. Ziyaretçi

  Namaz kılarken neden sürekli esneme geliyor
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Namazda esneme

  Esnemek, irademiz dışında gerçekleşen bir yüz refleks hareketidir. Namaz kılarken veya dua ederken de sık sık esneriz. Bu durum genelde “şeytanın vesvesi” olarak tanımlanır. Esnemek sadece insanlara özgü bir durum değildir.

  Özellikle namaz kılarken daha çok esneriz. Resûlullah (sallallâhu aleyhi ve sellem( de aksırmanın Allâh Teâlâ'nın hoşlandığı bir durum olduğuna, esnemenin ise şeytandan geldiğine dikkat çekerek:

  “Biriniz esneyeceği zaman gücü nisbetinde onu gidermeye çalışsın. (Ağzını açarak hâh demesin) . Çünkü bir kimse esnediğinde şeytan ona güler. ” (Buhârî, Edeb, 125) buyurmuştur.

  Hadis-i şerifte şeytandan geldiğine dikkat çekilen esneme, genellikle çok yiyip içmek, karnı tıka basa doldurmak, hareketsizlik ve uyku hâlinin öne geçmesi gibi durumlardan kaynaklanır. Ayrıca esnemeye sebep olan durumlardan her biri şeytanın hoşlandığı işlerdir. Bu sebeple esnemek uygun bir davranış değildir. Mümkün mertebe önüne geçilmesi, her şeye rağmen engellenemediği durumlarda ise ağzın el ile kapatılması gerekir.

  Gaflet sebebiyle meydana gelen esnemeden kurtulmanın değişik yolları vardır. Özellikle namazda esnememek için şu hususlara dikkat etmek lâzımdır:

  - Tuvalet âdâbına riayet etmek,

  - Her namaz için yeni bir abdest almak,

  - İftitah tekbiri alırken elinin tersiyle masivayı arkaya attığının farkında olmak,

  - Euzü besmeleyi şuurlu bir şekilde söylemek.
 4. Ziyaretçi
  namaz dnimizin direğidir . hayırlı cumalar.. müslümanlar .. ben k.t.m.l..de okuyorum adım ayşe kokongül ş.urfa harran ..hoşçakalın ..öptüm sizleri..

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Şeytan insanları saptırmak ile görevlidir. Yanlışı aşılama ibadet esnasında insan kalbine vesvese vermek, ibadet ederken uykunun gelmesini sağlamak şeytanın görevleri arasındadır.

+ Yorum Gönder


şeytanın görevi nedir,  şeytanın görevleri nelerdir,  şeytanın görevleri nedir,  seytanin gorevi nedir,  seytana verilen gorevler nedir ,  şeytanın görevleri