+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İman ve İslam Forumunda Yüce Allah'ın varliğına ve birliğine niçin inanırız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Yüce Allah'ın varliğına ve birliğine niçin inanırız
  Yüce Allah'ın varliğına ve birliğine niçin inanırız kısaca bilgi

  İslamiyette İmanın altı şartı vardır ve bunlardan beşinciside Allahın varlığı ve Birliğine inanmaktır. Akıl sahibi olan bir insan çevresine baktığı zaman hiç bir şeyin kendiliğinden olmadığını, ve yeryüzünün bu kadar güzel ve muazzam bir şekilde tek başına olmadığını ve bunların bir yaratıcısının olduğunu anlar.

  Çünkü bizi yaratan, yoktan var eden, bizleri rızıklandıran, her şeyi karşılıksız lütfeden ve bunun karşılığında sadece şükür isteyen O'dur. O halde istediklerini yapmak, yasakladıklarından sakınmak suretiyle O'na ibadette bulunmalıyız.
  O'na inanmamak akıllı bir insana yakışmaz. Çünkü alemde bulunan en büyük hakikat O'dur. Her şey bir var ediciye muhtaçtır. Alemin var edicisi O'dur. her şeyin aynı denge ve güzellikte yaratılması, tüm varlıkların yaratılışının tek bir yaratıcıya ait olduğu anlamına gelir. 2. Beriwan
  Devamlı Üye

  allah bu dünyayı biz insanlar için var etmiştir.zaten allah dünyadaki hiç birşey lazım değildir. allah dünyadaki nimetlerin karşılığı için insanlardan ona kulluk etmelerini istemiştir. allahın emir ve yasaklarını çiğnememek allahın isteklerinden birtanesidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Allah bizleri yoktan muntazam bir şekilde var etmiş bizlere nimetlerini beklentisizce sunmuştur. Bunların karşılığında da sadece kendisine inanmamızı ve ibadet edip şükretmemizi istemiştir. Allah bizlere muhtaç değilken bizlere bu kadar çok nimetler sunmuştur ve yine kendimiz için ibadet etmemizi istemiştir.
+ Yorum Gönder