+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda 1 Kibritle 3 Sigara « Adetler ve İnanışlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  1 Kibritle 3 Sigara « Adetler ve İnanışlar
  1 Kibritle 3 Sigara « Adetler ve İnanışlar

  1 Kibritle 3 Sigara « Adetler ve İnanışlar Hakkında Bilgi

  Şimdilerde sigarayı kibritle yakan pek görülmüyor. Herkeste çakmak var. Ancak kibritin yoğun olarak kullanıldığı zamanlarda, bir kibritle üç sigara yakmanın uğursuzluk getireceğine olan inanç yaygındı.

  Bazı batıl inançlarda olduğu gibi bu inanışın kökeninde de mantıklı bir sebep yatıyor. Yakın zamanlara kadar savaşlar göğüs göğse yapılıyor, her iki tarafın askerleri de zamanlarının çoğunu siperlerde geçiriyorlardı.

  Aylarca süren savaşlarda siperlerde günlerini geçirmek askerler için bir yaşam biçimiydi. Burada uyuyorlar, yiyip içiyorlar, sigara içip dinleniyorlardı. Karanlıkta parlayan bir sigara veya kibrit ateşi düşmana yerini belli edecek yeterli bir ışık kaynağıydı.

  Bir kibritin ateşlenerek, üç sigarayı art arda yakacak kadar uzun süre yanık kalması, karşı siperdeki keskin nişancı için hedefi tespit edip nişan alacak ve vurabilecek kadar uzun bir zamandı ve sonucu da ölümdü.

  Savaş sırasında siperlerde edilen bu tecrübe, normal yaşamda da, bir kibritle üç sigara yakmanın uğursuzluk getireceği şeklinde bir batıl inanç olarak yerleşti kaldı.
 2. Ezlem
  Üye

  Hayatımıza bir çok batıl inançlar girmiştir.Kibrit inancı da bunlardandır.Bir kere yapılan bir işlem sırasında olan kötü bir şey ona inanılmasını sağlamıştır.Aslı yoktur.
+ Yorum Gönder