+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Kıbrıs halk dansları ile ilgili görseller Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kıbrıs halk dansları ile ilgili görseller
  Kıbrıs halk dansları ile ilgili resimleri

  Kıbrıs halk dansları ile ilgili görseller1 - Kopya.jpgKıbrıs halk dansları ile ilgili görseller3 - Kopya.jpgKıbrıs halk dansları ile ilgili görseller2 - Kopya.jpg
  Kıbrıs'ın kendine özgü yaşayışında önemli bir yer tutan folklorün belkide en önemli kısmı halk danslarıdır. Asırlar boyunca adada yaşan uygarlıkların etkisiyle çeşitli formlarda bugünlere olgunluğunu tamamlamış olarak gelen halk danslarımız, özellikle Akdeniz Bölgesine has ritm ve coşkusunu figürlerle dansçıların ayaklarına taşımış.  Geleneksel davranış ve eğlencelerin motifleriyle düzenlenen danslar, özellikle önemli olayları konu alır. bunlardan en popüler olanı kuşkusuz düğünlerdir. Düğün kapsamında Kına sirtosu, Kozan, Çifte telli ve tercihe göre diğer oyunlar oynanır. Bu oyunlarda ilgi çeken diğer motifler ise kıyafetler ve çalgılardır. Yine zamana, yaşa cinsiyete ve sosyal yaşama göre değişen kıyafetler halk danslarında da aynı değişiklikleri gösteriyor. Kıbrıs folklöründe önemli bir yere shaip olan davul, zurna, darbuka ve keman yapılan müziğin iskeletini oluşturur. Zaman içerisinde oyun müziklerine zenginlik katarak ud, tef, akordeon, ve cümbüş'te kullanılmaya başlanmış. Eğer otantik güzelliklere ve değişik kültürlere meraklıysanız Kıbrıs'a gezinizde mutlaka bir folklör gösterisini izleyin.

  Folklör Oyunlarından
  •Susta
  •Potakal
  •Orak
  •Kozan
  •Bardak
  •Abdal Zeybeği
  •Kına Sirtosu
  •Sarhoş Zeybeği
  •Çiftetelli
  •Bekri
  •Karşılamalar
  Erkek Giysileri:

  Fes - Kalın çuha kumaştan yapılan bordo renkli bir başlıktır. Çevresine oyalı yemeni sarılır.

  Yelek - Önü mavi, arkasıda kırmızı çuhadan yapılır. Ön kısmı siyah kaytan işlemeli, arkası renkli ipliklerle işlenmiş kuş ve çiçek motiflidir.

  Gömlek - Beyaz üzerine renkli çizgileri olan gölekler kullanılır, gölekler hakim yaka denilen küçük yaka çıkıntılıdır. Bu gömleklere eskiden mintan da denilirdi.

  Dizlik - İşlemesiz erkek şalvarı olup, siyah kumaştan yapılır ve diz altına kadar uzanır.

  Kuşak - Bele sarılır, genellikle kırmızı yün kuşak kullanılır.

  Çorap - Çoraplar üzerine renkli ipliklerle kuş, karanfil veya lale motifleri işlenmiştir.

  Çangar Çizmesi - Keçi derisinden yapılan, burnu sivri dize kadar çizme ile Frenk çizmesi olarak adlandırılan, burnu yuvarlak parlak model olmak üzere iki çeşittirler.

  Köstek - Boyundan aşağıya doğru uzanan ve ucunda saat olan süslü, gümüş ve zincirli saattir. Saat kuşak arasına veya yelek cebine konur.

  Mendil - Beyaz renkte ve lefkara işlemeli olup ucu önden görünecek şekilde kuşak arasına konur.

  Kadın Giysileri:

  Başlık - Başa zengin oya süslemeleriyle bağlanan yemeniler veya yarım fes üzerine oyalı yemeni veya renkli şal örtülen ve altınla süslenen başlıklardır. Bu şekilde süslenmiş kadın başlıkların ön kısmına da Mahmudiye adı verilir.

  Yelek - Kadife Atlas yada saten gibi parlak kumaşlardan yapılır. Yeleklerin önü,arkası ve kolları sim işlemelidir.

  Entari - Çiçekli ve basma kumaştan yapılan entarilerin diz altındaki etek uçlarısayvanlı olur.

  Üçetek - PArlak renki veya yollu desenli kumaştanypılmaktadır. Düz renkten yapılan etek çevresi, kol çevreleri, omuz bağları ve etek kenarları nakış işlemelidir. Yanları yırtmaçlı önü açık olan giyisi üç parçalı görünümünden dolayı üçetek adını almıştır.

  Dantelli Don - Düz veya beyaz renk kumaştan yapılmış olup çevresine bir veya iki sıra dantel konur.

  İç Entari - Etek boyu diz altına kadar uzanır, üçetek altından giyilir.

  Kuşak - Bele beyazımsı anfes kumaştan yapılmış, uçları çiçek motifleriyle işlenmiş uzun bir kuşak olarak sarılmaktadır.

  Ayakkabı - İskarpin olarak bilinen ayakkabı çeşidi giyilir. Ayakkabıların üzeri deriden güllüdür.

  Takılar - Beşibirlik olarak adlandırılan altınlar takılır ayrıca dudaklara kırmızılık yanaklara hafif allık sürülür. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Her yörenin Halk oyunları olduğu gibi Kıbrıs'ında kendine ait gösterileri vardır. Geleneksel davranış ve eğlencelerin motifleriyle düzenlenen bu oyunlar büyük ilgi görmektedir. En popüler olan ise düğünler dir.
+ Yorum Gönder


kıbrıs halk dansları