+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Orta taş çagına ait yerleşim yerleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Orta taş çagına ait yerleşim yerleri nelerdir
  Orta taş çagına ait yerleşim yerleri nelerdir

  Orta taş çagına ait yerleşim hakkında bilgi

  Orta taş çagına ait yerleşim yerleri nelerdir2.jpg.

  Müze köy, Kalluntalo, kilisenin,
  güney yamaçta, Laukaa merkezinde yer almaktadır. Çiftlik araçları ve ekranda diğer öğeleri vardır 1850'lerden gelen bir tahıl ambarı partner yerleştirilir. Açık hava müzesi tesislerinde bir croft, 18. yüzyıldan kalma bir ana konut ve Laukaa alanından altı diğer ahşap halk binaları bulunmaktadır.


  Croft şömine dışarı duman çekmek,
  için bir baca ile bir iki oda evin içine başlangıçta hiçbir windows ile bir odada Bacasız kulübe yapılmış ve daha sonra değişmişti. Bazı pencereler de, yapı ilave edildi. Dört tahıl ambarları içinde temel yapısı sütunlar, ya da taş temelli doğu türü ile batı ya türüdür. Tesislerinde diğer binalar yemek pişirmek için bir ahır, bir tahıl ambarı ve ayak gibi temel yapısı, değirmen Paavola çiftlik kaynaklanan bir rüzgar değirmeni bulunmaktadır.

  Müze sitesinde en ilginç yapılarından biri Makasiini adlandırılan olağanüstü büyük tahıl ambarı, tanınmış mimar, 1850'lerde CA Setterberg tarafından tasarlanmış bir mağaza-ev. Granary tüm bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Daha sonra, 20. yüzyılın başında, ambarın yanında inşa edilmiş bir tane sıralama ahır vardı.
  Müze yaz aylarında açıktır.

  Hartikka Taş Devri Yerleşim Alanı

  Arkeolojik araştırma Taş Devri, Mezolitik Çağ ortasında döneme Hartikka yerleşim bölgesinde bulgular tarihli gelmiştir. Özellikle mezarlarda, bölgede bulunan ürün, 6000-4000 M.Ö. zaman dilimi olmalı ve bu bir av topluluğu olmuştu belirtmek tahmin edilmektedir.

  Orta Finlandiya, Hartikan kirkkomaa, en eski kilise siteleri ve mezarlıklar biri sağ Hartikka Taş Devri yerleşim alanı yanında yer almaktadır. İlk kilise yıl 1593 yılında inşa edilmiştir.

  Laukaa merkezine Hartikka için mesafe Tarvaala , popüler bir bisiklet ve daytrip hedef yaparak, 10 km mesafededir. Taş Devri yerleşim alanı ile kısa bir işaretli iz ve sınır Sahinjoki Nehri için bir iz yoktur. Yakınındaki büyük kamp noktaları, kamp ve yüzmek yerler için yağsız bir ile, Kirkkoniemi Nature Trail olduğunu. Hartikka arasında Croft adlandırılan ev müze içinde Laukkavirta Köyü'ndedir Tarvaala ve yaz sezonunda açıktır.

  Ziyaret Müzeler

  Laukaa merkezinde Museum Village,
  Kalluntalo, Kotiseutumuseo. ( harita )
  Hartikka Croft, Hartikan Torppa , Laukkavirta Köyü'nde bir ev müze. ( harita )
  Dugout Museum , Korsumuseo Peurunka içinde.
  Laukaa Kilisesi Müzesi , Laukaan kirkkomuseo, Laukaa merkezinde. ( harita )
  Laukaan Asemankylä az Kankaanpää'daki Ev Müzesi. Müze binası ve ekran öğeleri the19th yüzyıl çiftlik evi rezidans ağırlıklı olarak.
  Özel müze Tammenoksa ailesi tarafından yapılmaktadır. ( harita )
 2. Mesport
  Moderators

  Orta taş çagina ait yerleşim yerleri nelerdir?
  İnsan tarihinin en eski çağı. Bu çağ, Tersiyer sonunda insanın belirmesiyle başlamış, Buzul Çağının sonuna kadar sürmüştür. Pleistosen devri tortulları içinde yontulmuş çakmak taşı parçaları, boynuz, insan kemikleri bulunmuştur. Bunlar o zamanlar insanların barındığı mağaralarla oyularak yapılmış inler içindedir. Bu arada savaşta, ayda kullanıl mış araçlar da vardır. Eski Taş-Çağında Yontma taş çağında. insanlar taşları, hele çakmak taşlarını kullanacakları işe göre birbirine sürterek, çarparak biçim vermişlerdir. Bunlar bıçak, testere, balta, ok gibi araçlardır. Bunlardan insanın el işlerinde epeyce ileri gittiği anlaşılmıştır. Bu gelişmeye göre yontma taş çağı 6 döneme ayrilmıştır ki, bu dörıemlerin adları, buluntuların elde edildiği Fransa’nın türlü köy ve kentlerinden alınmıştır. Eskiden yeniye göre sırasiyle şöyledir Chelleen, Acheull Musterien, Aurignacien, Solutr Magdal Bu altı dönemin ilk ikisinde pek kaba araçlar yapılmıştır. Bu sırada insanlar evsiz, çıplak olarak dere ve ırmak boylarında dolaşır, böyle yaşarlardı. Bundan sonraki araçların işlenmesi biraz daha incelmiş, insanlar mağaralarda yaşamaya başlamış, avladıkları hayvanların derilerinden yiyecek yapmışlardır. Bundan sonrakilerde sanat biraz daha ilerlemiş, sona doğru yontma taş yerine kemik ve boynuzlardan araç yapmışlardır. Resimde, heykel yapmada ilerlemişlerdir. Bu zamanda da insanlar mağaralarda barınmışlardır

+ Yorum Gönder


taş çağına ait yerleşim yerleri nelerdir,  mezolitik çağ yerleşim yerleri