+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Hicri takvimin başlangıç noktası nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hicri takvimin başlangıç noktası nedir
  Hicri takvimin başlangıç noktası nedir

  Hicri takvimin başlangıç noktası


  Takvimin başlangıç noktası Hz. Muhammed’in Mekke’den, Medine’ye hicret ettiği tarih olan 622 yılıdır.
  hicritakviminbalangnokt.png

  Takvimleşme
  İnsan dünya da varoluşuyla birlikte herşeyi kendince anlamlandırmış icatlar, buluşlar, keşifler yaparak hayatını kolaylaştırmaya çalışmış. Yaşam süreci olan doğumla ölüm arasındaki süreyi dünya-güneş-ay-doğa-gece-gündüz doğa olayları yani çevresinde neyi gözlemleyebildiyse yada kullanabildiyse kullanarak ölçmeye çalışmış birşeylerin oluşunu ya da olmamasını buna göre beklemiş. Zamanla aynı anda hareket etme beraber birşeyleri yapabilmek adınada zamanı senkronize kullanmak gerektiğini farketmiş. Sonra ortak bir lisanın gerekliliği kaçınılmaz hale gelince Takvimler ortaya çıkmış.
  Kelimenin aslı Arapçadır. “Doğrultmak ve sağlamlaştırmak” demektir.
  Takvim, zamanı yıllara, aylara ve günlere ayıran yönteme verilen isimdir. Bir yılın günlerini, aylarını, sayılı günlerini gösteren çizelge veya defter anlamında da kullanılır. Takvim mecazi anlamda yapılacak bir işin türlü evrelerini zamana bağlı olarak gösteren programa da denir. Zamanı; sene, ay, hafta, gün ve saat gibi sabit bölümlere ayıran; dini-milli gün ve bayramları gösteren cetveller.
  BİLİNEN EN ESKİ TAKVİMLERİN BAŞLANGIÇ NOKTASI NEDİR?
  Tarihteki ilk medeniyetler olarak anılan, Sümerler, Mısırlılar, Çin ve Maya medeniyetlerinin her birinin ayrı ayrı takvimleri bulunmaktaydı. Bu takvimlerin ortak noktaları ise kullanıldıkları zamana göre çok ileride bir bilgiyle ve doğruluk derecesi ile yapılmış olmalarıdır. Bu medeniyetlerin hepsi yerkürenin farklı noktalarında olmalarına rağmen astronomi, matematik ve geometri (geometriyi özellikle ayrı tutuyorum) konularında gerçekten çok ileri noktadaydılar. Gezegenler, takım yıldızlar, zodyak ve güneş – ay ile ilgili detaylı bilgilere sahiptiler. Gözlem evleri vardı ve güneş sistemini neredeyse tamamen çözmüşlerdi.

  Dünyanın yuvarlak olduğunu, ekinoks ve gün dönümlerini, ayın dönemlerini, venüs’ün evrelerini, satürn’ün halkalarını biliyorlar ve yaptıkları hesaplarla, nehirlerin ne zaman taşacağını, güneş ve ay tutulmalarını, gel git zamanlarını tespit edebiliyorlardı.
  Gezegenlerinin ve yıldızların belirli günlerde aynı doğrultuda olacaklarını, bu özel günlerin dünyaya ve insanlığa etkilerini, burçları, zaman dilimlerini dünyanın güneş etrafında dönüşünü çok az hata payı ile bilebiliyorlardı.
  İnsanoğlu bu teknoloji ve bilgilere MÖ 2500 yılları sıralarında hakimdi. (Benim tahminim daha eski olduğu yönündedir) Müthiş bir matematik ve teknolojik bilgi gerektiren devasa yapılar yapılıyor, (piramitler) bu yapıları sadece yükseklik olarak geçebilmek için bile yaklaşık olarak 4.000 sene beklemek gerekiyordu. (Eiffel kulesi)
  Son yıllarda özellikle Maya takvimi üzerinde yapılan araştırmalarda bu takvimin 2012 yılında sona ereceği ortaya çıkarılıyor ancak kimse bu takvimin başlangıç noktasını araştırmaya çalışmıyordu. Mısırlıların da, Sümerlerin de, Çinlilerin de çok eski zamandan bu yana kullandığı takvimler de vardı ve bu takvimlerin de başlangıç noktasını kimse merak etmedi.
  Roma takvimi Roma’nın kuruluşu ile başlar, Miladi takvim İsa’nın doğumunu baz aldığını söyler, Hicri takvim hicreti baz alır.
 2. Acil

  Hicri takvimin başlangıç noktası nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


hicri yılbaşının başlangıc noktası nedir