+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Meksika'nın inanç ve kültürü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Meksika'nın inanç ve kültürü
  Meksika'nın inanç ve kültürü

  Dini inançları:

  • Roma Katolikleri %89,
  • Protestan %6,
  • diğer %5


  Kültürleri: Tarihsel, etkin, toplumsal ve ekonomik etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik sanatlara dayanan özgün bir Meksika kültüründen bahsedilebilir. 1930'larda güçlenen Indigenismo akımı Yerli kültür mirasına ilgiyi canlandırmıştır.


  Daha çok kırsal kesimde yaygın olan ve hem günlük kullanıma, hem de süslemeye dönük işlevler taşıyan geleneksel halk sanatları ülke çapında çok tutulur. En ilginç örenekler arasında Oaxaca Vadisine özgü kil çömleklerle Tomala köyünde üretilen kuş ve hayvan figürleri sayılabilir. Renkli süslemeler taşıyan pamuk giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına (rebozo) ve serape'lere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur. Eski charro'lar (sığır çobanı) gibi giyinen şarkıcılar, günümüzde de şenliklerde ve özel günlerde gitar ve davul eşliğinde şarkı söyler.

  meksika.jpg

 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Meksikada yaşayan halkın yarısından çoğu melez, diğer yarısının çoğu beyaz geri kalan % 30 luk kişi ise ancak yerli halktır bu yerli halk meksika sanatını iyi derecede geliştirmeyi başarmış ve Avrupada dahi yayılmasını sağlamışlardır.
+ Yorum Gönder