+ Yorum Gönder
GSM Programları ve Araçlar ve İphone Forumunda iPhone Batarya Ömrünü Arttırma Hakkında İpuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  iPhone Batarya Ömrünü Arttırma Hakkında İpuçları
  iPhone Batarya Ömrünü Arttırma Hakkında İpuçları nelerdir

  İPhone batarya ömrünü arttırma ile ilgili bazı ipuçlar nelerdir kısaca anlatır mısınız?

  Çok küçük ama önemli noktalara dikkat ederek iPhone'unuzun batarya süresini maksimize edebilirsiniz. İlk olarak, üzerine basarak söylüyoruz ki, iPhone'unuzu sıcaktan, güneşten uzak tutunuz ! Sıcaklık, bataryanın performansı için son derece önemli bir faktördür.

  iPhone'unuzu oda sıcaklığında (22-25° C) tutmanızı öneriyoruz.

  "Batarya süresi", iPhone'unuzu şarj etmeniz ile tekrar şarj etmeniz arasında geçen süre anlamına gelir. "Batarya ömrü" ise satın aldığınız ya da dahili bir bataryanın ay ve yıl bazında ne kadar süre dayandığı anlamına gelmektedir.

  Kullanım İpuçları

  İlk olarak iTunes 'u en güncel versiyonuna yükseltiniz. Yurtdışı bir iPhone kullanıyorsanız iTunes'u güncelleştirebilirsiniz ancak iTunes üzerinden iPhone'unuzu güncelleştirmeyiniz.

  Ayarları En İyi Şekilde Kullanmak

  Konum Servisi
  Harita gibi bazı uygulamalar konum servisini kullanmaktadır. Bu sürekli sizin işinize yarayacak bir uygulama değildir. Ve ayrıca iPhone'unuzun bataryasını da etkilemektedir. Bu yüzden gerekli olduğu durumlarda açmanızı öneriyoruz. Ayarlar > Genel > Konum Servisleri yolunu kullanarak açıp kapatabilirsiniz.

  Yeni Verileri Al
  Yukarıda da belirttiğim gibi bazı uygulamalar yeni verileri al uygulamasını da kullanmaktadır. Daha çok Harita ve Mail uygulamasının kullandığı bu servis, batarya performansını etkilediği için gerekli olduğu zamanlarda açılmadır. Ayarlar > Genel > "Yeni Verileri Al" kısmından "Anında İlet" bölümünü kapalı hâle getiriniz. "Her saat başı" seçeneğini seçmeniz performansı daha az etkileyecektir.

  E-posta Hesabını Kontrol Et
  Sürekli e-postalarınızı yenilemeniz güç olarak kayba neden olacaktır. Bu yüzden gerekmediğinde bu özelliği kapalı tutmanızı öneriyoruz. Bunun için Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvim'e tıklıyoruz. Kayıtlı olan e-posta adresimizi seçip Hesap kısmını kapat durumuna getiriyoruz.

  Wi-Fi, 3G, Bluetooh
  Hangi ağa bağlı iseniz gerekli olmadığı zamanlarda Wi-Fi'nizi kapalı duruma getiriniz. Sürekli açık durumda olması bataryanızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aynı şekilde 3G ve Bluetooth'unuzun sürekli açık ve "arıyor" durumunda olması büyük bir ölçüde bataryanızı etkilemektedir. Ayarlar kısmından hepsini gereksiz olduğunda kapatabilirsiniz.

  Ekolayzır
  iPod ile şarkı dinlerken ekolayzırı devreye sokmanız pili de etkilemektedir. Ayarlar > iPod sekmesinden ekolayzır açık ya da kapalı duruma getirebilirsiniz.

  Aynı şekilde, aşırı derecede "Parlaklığın" açık olması ve "Uçak Modu"nun sürekli devrede olması da batarya performansını etkilemektedir. Ayarlar > Uçak Modu kısmından uçak modunu açıp kapatabilir, Ayarlar > Parlaklık kısmından ise yeterli ekran parlaklığını ayarlayablirsiniz.

  iPhone Tuş Kilidi

  Bir çok kullanıcının önemsemediği tuş kilidi özelliği, aslında batarya performansını etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Açma-kapama butonu ile tuş kilidini aktif duruma getirdiğinizde sms ve çağrı alabilirsiniz. Bu durum tabi ki de şarj süresini etkilemez. Fakat tuş kilidi kullanmadığınız takdirde ekrana yanlışlıkla dahi dokunmuş olsanız her seferinde ekran aydınlanır. Bu da bataryanın performansını etkiler. Bu yüzden mutlaka Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit > 1 Dakika seçeneğini seçiniz. En kısa sürede kilitlenmesi batarya performansınız için çok önemlidir.

  iPhone'unuzu Düzenli Kullanın

  iPhone'unuzu yukarıda da belirttiğimiz gibi düzenli olarak kullandığınızda, yazdıklarımızı uyguladığınızda, büyük bir farklılık olduğunu görecek ve bataryanızdan %100 verim alacaksınız.
 2. Mesport
  Moderators

  Önemli Notlar

  •iPod, iPhone veya notebook 'unuzu 35° C veya 95° F civarında bir sıcaklıkta kullanmanız durumunda bataryanızın kapasitesine yüksek ihtimalle kalıcı bir zarar vermiş olacaksınız. Bu durumda batarya cihazınızı çalıştıramayacak , hatta bu sıcaklıklarda şarj etmeye çalıştığınızda ona zarar verecektir. Sıcak bir yerde muhafaza edilmesi dahi bataryanızda düzeltilemez hasara yol açabilmektedir.
  •Yüksek sıcaklıklarda olduğu gibi düşük dereceli hava koşullarınında batarya süresinin kısalmasına yol açar. Ancak yüksek sıcaklıktaki etkinin aksine geçici bir durumdur ve bataryadaki moleküllerin tekrar ısınması ile bataryanız eski kapasitesine tekrar dönecektir.
  •Lityum İyon bataryalar maksimum performansta kullanılmalıdır. Cihazınızı sıklıkla kullanmıyorsanız en azından ayda bir kez tam bir şarj döngüsü tamamladığınıza emin olunuz
  •Tüm bu ipuçlarına rağmen performans sorunu yaşamaktaysanız iPhone batarya değişim hizmetinden faydalanabilirsiniz .
  •Bu anlatımlar iPhone, iPod ve lityum iyon batarya teknolojisi kullanan tüm aygıtlar için geçerlidir.

  Madison - MaXaKaL , iPhoneServis.Com
 3. Mesport
  Moderators
  iPhone pil ömrünün uzatılması için yapılması gereken en önemli şey;

  iPhone güneşten ve sıcaktan uzak tutmaktır.

  Isı, iPhone pilinin performansını düşürür.

  iPhone 0° C ile 35° C sıcaklıkları arasında en yüksek performansa sahiptir.

  22° C iPhone kullanımı için en uygun sıcaklıktır.

  iPhone içinde, şarj edilebilir Polimer Lityum İyon pil bulunur.


  iPhone şarjı hiç yokken ilk 2 saat içinde %80 şarj durumuna ulaşır.

  Sonraki saatlerde dolum yavaşlamaya başlar.

  iPhone istediğiniz kadar şarjda durabilir. Bu şarj olma süresinin uzun veya kısa olması iPhone piline zarar vermez ve pil ömrünü değiştirmez
+ Yorum Gönder


iphone performans arttırma