+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Saygı Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Saygı Nedir?

  Saygı hakkında genel bilgi


  Herkesin saygı duyduğu birileri vardır. Saygımızı, gerek ceketimizi ilikleyerek gerekse bir dediklerini iki etmemekle gösteririz kimi zaman. Tabi bizde, saygı duyulan biri olmak isteriz. İnsanlar, kendilerine saygı duyulması için herşeyi yaparlar. Hiç düşündünüz mü saygı ne demek? Kime saygı gösterilir ve niçin gösterilir. Aslında, saygı kelimesini bırakın, saygı ile alakası bile olmayan insanlar var ama ben yinede bu yazımda ilgililere, içimizde duyduğumuz o benzersiniz histen bahsedeceğim. İdollerimiz ile karşılaşmak, diyalog kurmak, rica kelimesini kullanmalarını beklemek ruhu tatmin eden besinlerdendir

  Konuya örnek vereyim, bir fabrika sahibi, kibiriyle hor görüşü ile elemanlarından, saygı görebilir ama fabrikanın zora girdiği bir dönemde maaşların verilmediği bir ayda kimse çalışmaya devam edip de, fabrika için uğraşmaz. Bir de bunun tam tersini düşünün müdür elemanlarını hoş görü ile karşılasa onlara zor günlerinde yardımcı olsa, onları karşılığını verdiği kadar çalıştırsa, diğer durumun aynısı olur mu? Elemanlar nankör değil ise tabi ki olmaz. Fabrika çalışanları maaşları gecikse dahi işlerine devam ederler fabrika ya destek olurlar. Aynı şey silahı belinde gezenler için de geçerli. İnsanları korkutarak, nice düğme ilikletirler ama o silah belden düştüğünde, gördüğü saygı da yere düşer.
  Her insanın bir tahtı vardır. Kiminin tahtı iş yerinde, kiminin ki karanlık dünyada, kiminin ki ise gönüllerde. En köklü olanı ve saygıya değer olanı gönüllerde olandır. Gönül tahtları kolay sarsılmaz, nankörlüğe uğramaz, zamana yenilmez. Tahtlarınızın gönüllerde olması dileği ile, herkese saygılar.
 2. Ziyaretçi

  Çok sağolun işime yaradı
 3. Ziyaretçi
  sayı büyüklere duyulan bir şey
 4. Ziyaretçi
  Teşekkür ederim. İşime yaradı.. Ödevimi yapabildim..

 5. Buğlem
  Devamlı Üye
  Saygı bazen kendinden büyük insanlara duyulan hürmet ve onlara karşı daha dikkatli davranma duygusu, bazen bir düşünceye bir teoriye yada bir çalışmaya gösterdiğimiz yüksek ilgi, bazende kendimizden küçüklere bile duyduğumuz bir duygudur. Saygı insanları başkalarına karşı daha dikkatli ve özenli davranmamızı sağlar.

 6. Nesrin
  Devamlı Üye
  Saygı demek sadece bizden büyükler diye insanlara karşı olan hürmetimiz olmamalıdır. saygı bence hak edilir. bunun en güzel örneği de peygamber efendimizdir. peygamber efendimiz güzel ahlakı nedeniyle kendisinden büyük küçük yada müslüman müşrik fark etmez herkes ona saygı duyardı.

+ Yorum Gönder


saygı nedir,  saygı ne demek