+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İnsanlar Hayatta Ameli Mi Nazarî Mi Ahlaka İhtiyaç Duyarlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İnsanlar Hayatta Ameli Mi Nazarî Mi Ahlaka İhtiyaç Duyarlar?
  İnsanlar Hayatta Ameli Mi Nazarî Mi Ahlaka İhtiyaç Duyarlar kısaca

  İnsanlar, hayatlarındaki uygulama bakımından Nazarî ahlâktan çok, Amelî ahlâka muhtaçtırlar. Biz de bu eserimizde bu amelî ahlâk kısmını biraz anlatacağız. Yalnız şunu da belirtelim ki, filozofların birtakımı, ahlâk esaslarını lezzete, zevke, maddî menfaate, kalbin duygularına veya görev ve kemal duygusuna dayandırmak istemişlerdir. Oysa ki, bunlardan hiç bir, ahlâk için yeterli bir dayanak olamaz. Bunlara dayanan ahlâk müesseseleri, insanların bu konudaki ihtiyaçlarını karşılayamaz. Ancak hak bir dine bağlanan ve dayanan, bu yönden İlâhî bir mana taşıyan ahlâk müessesesi, insanın manevî ihtiyaçlarını karşılar ve yükselmesine yeterli olur.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  İslam eğitime büyük önem vermektedir. Fakat eğitimin alınmış olması yetmez. Aldığı eğitimi ameline geçirmedikten sonra bu eğitimin insana kazandıracağı bir şey olmaz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyet hem eğitime hem de amelimize büyük bir önem vermiştir. şöyle düşünelim bir güvercin olsun bu güvercinin kanatlarından biri eğitim diğeri ise din ahlağı olsun. birinin eksikliği kuşun uçmasına engel olur. o yüzden dinen ikisinin birlikte olması ve birlikte çalışması gerekir.
+ Yorum Gönder