+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Kardeşini kıskanıyor mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Kardeşini kıskanıyor mu?
  Kardeş kıskançlığıyla alakalı yazı


  Kardeşini kıskanıyor mu?
  Harper's Bazaar / Baby&Kids


  Kardeşler arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve kıskançlık başta olmak üzere olumsuz duyguların önlenmesinde anne-babalara görevler düşüyor.
  Aralarında en az 2,5 yaş olmalı Bir çocuğun en fazla ilgiye ve bakıma ihtiyacı olduğu dönem dünyaya geldikten sonraki 2,5-3 yıl olarak kabul ediliyor. Bu dönemde anne-babanın çocuğa tam ilgi ve bakım vermesi gerektiğinden uzmanlar en erken bu dönemin sonunda ikinci bir çocuğun aileye katılması gerektiğini vurguluyor. 2 yaşında veya daha küçük bir çocuk sahibi olan anne ikinci bir çocuk dünyaya getirdiğinde her iki çocuğa da gerekli bakım ve ilgiyi vermekte zorlanabiliyor ve bu anlamda sıkıntılar yaşayabiliyor. İki doğum arasına en az iki ya da iki buçuk yıl gibi belli bir zaman aralığı koymak aynı zamanda annenin bedensel ve psikolojik olarak yeni bir doğuma hazır hale gelmesine de olanak sağlıyor.
  jasminozkan3_1359371785190.jpg


  Ancak uzmanlar kardeşler arasında yaşanabilecek sorunlarda annebaba ve çevrenin tavrının yaş farkından daha önemli bir unsur olduğunun altını çiziyor. Kardeşler arası yaş farkının az olması özellikle anne için zorluk yaratırken fazla yaş farkı da iletişim sorunlarına neden olabiliyor.


  Yaş farkı arttıkça ortak paylaşımların azalması sorunuyla karşı karşı kalan kardeşler arasında geçimsizlik, çatışma gibi sorunlar baş gösteriyor. Ancak anne-babanın çocuklarına karşı doğru tavrı ve yeterli ilgisi az veya çok yaş farkının getirmiş olduğu sorunları asgariye indirebiliyor veya tamamen ortadan kaldırabiliyor.
  Kardeşler arasındaki yaş farkının kaç olması gerektiği konusunda kesin bir rakam vermek mümkün değil, bunu belirleyen daha çok ebeveyn ve çevrenin doğru davranış tavırları içerisinde olması.
  Aralarında altı ya da yedi yaştan fazla fark olan kardeşler paylaşım sorunu yaşıyor. Yaş farkı fazla olduğunda bazı eşyaların ortak kullanılması, beraber oyun oynama, aynı aktivitelerden zevk alma gibi paylaşımlar gerçekleşmiyor.
  Bu nedenlerden ötürü anne-babaların çocukları arasında 3-6 gibi belli bir yaş aralığı olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Ancak bu olamadığı takdirde, ebeveynler çocuklarının yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre gösterecekleri yeterli ilgi, sevgi ve bakımla kardeşler arasında yaşanabilecek sorunların üstesinden gelebilirler.

  651975_620x413.jpg

  Yaş farkı azaldıkça kıskançlık artıyor
  Kardeşler arasında küçük yaşlarda yaşanan sorunların başında kardeş kıskançlığı geliyor. Kardeşler arasında kıskançlığın yaşanmaması için anne-babaların öncelikle çocuklarına bir kardeşinin olacağını uygun bir dille anlatması gerekiyor. Ebeveynlerin “Sen artık abi / abla oldun” gibi sözlerden kaçınarak bunun yerine çocuklarını cesaretlendirici davranışlar göstermesi gerekiyor.


  Örneğin yeni doğan bebekleri için alışveriş yaparken abla veya abisinin fikrini sormak, onada bir şeyler almak, ondan ufak tefek yardımlar istemek çocuğun kendisini ikinci planda hissetmesini engelliyor ve kıskançlık duygusunun önüne geçiyor. Kardeşler arası yaş farkı azaldıkça kıskançlığın boyutu da o denli artıyor. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda anneye olan ihtiyaçlarının çok olması sebebiyle kıskançlık daha yoğun yaşanıyor.

  kardes-kiskancligi-kardes-sevgisi.jpg

  Çocukta ikinci plana atılmışlık hissi ve artık sevilmediği düşüncesi, yalnız kalma, içe kapanma, öfkeli davranışlar gösterme gibi sonuçlar doğurabiliyor. Bebek doğmadan önce anne-babanın çocuğa sevgisini hissettirebilmesi ve eğer örneğin anaokuluna gönderilecekse bunun doğumdan önce yapılması dikkat edilecek noktalar arasında yer alıyor.
  imagesCAMVVLRV.jpg

  Doğum sonrasında ise bebek telaşını ve hazırlıklarını çocuğa çok abartılı bir biçimde hissettirmemek, annenin bebekle ilgilenirken, örneğin emzirme sırasında, bir yandan da büyük çocuğuyla ilgilenmesi, bebeğe çevre tarafından aşırı sevgi gösterilerinin yapılmaması, kıyaslamadan kaçınılması, büyük çocuğa kardeşinin bakımıyla ilgili sorumluluk verilmesi kıskançlık duygusunu engellemek için yapılabilecekler arasında yer alıyor.


  Anne-babalar daha ileriki yaşlarda da kardeşler arasındaki anlaşmazlıklarda her iki tarafın da söyleyeceklerini dinlemeli ve objektif bir tutum içerisinde davranmalı. Ebeveynlerin her yaştan kardeş çatışmalarında mümkün olduğunca müdahaleci olmaması ve sorunu büyütme değil çözüm üretme yolunda davranış göstermesi gerekiyor.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Kardeşler arasında kıskançlığa neden olmamak için eşit bir şekilde sevgi ve ilgi gösterilmesi gerekir. ayrıca büyük olanı yeni doğana karşı bir sorumluluğu olduğunu abilik ya da ablalık yaptığını bilmesi de etkiler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Küçük çocuklar kendilerine yeni bir kardeş geldiğinde üzerlerin de olan yoğun ilgi azaldığı ve ilgisinin diğer bebeğe verildiğini anlar ve sırf bu yüzden kıskanır. çocukların kıskançlığından pek bir zarar gelmez ancak bu kıskançlık büyüdükçe hala çocukla birlikte ise işte o zaman allah o çocuğu affetsin diyorum.
+ Yorum Gönder