+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi?
  İçkili restoranlarda yemek yemek günah mıdır


  Soru: İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi?
  Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 5/90)

  Uzak durmak, araya mesafe koymak demektir. Bu sebepten dolayı Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

  Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete göre “Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye lanet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

  İçki servisi yapılan lokantada yemek yiyen kişi, bunlardan birine girmemekle birlikte içkiden uzak kalma emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  İçkili bir restorantta yemek yemek caizdir çünkü Allah kullarına kumar içki gibi yerlerden uzak durun demiş yani içki içilen bir yerde bulunmak caiz değildir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dinen içiki içmek veya satmak aslında içkinin bulunduğu işlerde bulunmak dinen caiz değildir. buna içkili yerlerde yemek yemek ve içkili yerlerden alış veriş yapmakta dahildir. o yüzden içkinin bulunduğu hiç bir ortamla haşir neşir olmamaya çalışın.
+ Yorum Gönder