+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Mevlâna’nın Öğretim Metodu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mevlâna’nın Öğretim Metodu

  Mevlâna’nın Öğretim Metodu hakkında bilgi


  Mesnevi’nin fihristine veya içindekileri başlıklara şöyle bir bakınca, onun bir hikaye kitabı olduğu sanılır. Zira Mevlana; öğütlerini, ahlâki görüşlerini, bunların kolayca kavranmasını sağlayan hikayeler içinde verme yolunu seçer. Mevlana’da hikaye ve kısa motifi, okuyucunun zihnini sürekli olarak uyanık tutan ve onu daha sonra bildirilecek hikmetlere doğru merak ve ilgiyle sürükleyen bir unsurdur. Bu nedenle Mevlâna, hikaye motifini kullanan diğer ahlâkçılar gibi bir kıssayı anlatıp peşinden de öğütlerini söylemekle yetinmez; onun hikayeleri birbirine girmiştir. Biri bitmeden öteki başlar. Mevlâna, söyleyeceklerini bu arada söyler. Okuyucu, hikayenin sonunu öğrenme arzusuyla kitabın sayfalarını çevirip merakını giderirken, gönlünü bir başka serüvene kaptırır. Böylece okuyucusunu şefkatli kollarıyla sarıp onu bir başka iklime çeken Mevlana, bu ahlâk eğitimini bu değişik ve sıkıcı olmaktan uzak atmosferde verir.  Hikayelerin birçoğu hayal olmakla beraber, Kur’an-ı Kerim’den, hadis-i şeriflerden, Peygamberimiz (s.a.v.)’in, Ashab-ı Kiram ve diğer İslâm büyüklerinin hayatından alınmış gerçek olaylar da bir oldukça büyük yer tutar. Ayet ve hadislerde yer yer aynı üslup açıklanır.  Örnek:

  “Gel, gel! Nerede olursan ol, yine gel! Kâfir isen, rint isen de, puta taparsan da gel ! Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz defa tevbeni bozmuş olsan da yine gel.”
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Mevlana türk toplumu tarafından biline ve sevilen bir din adamıdır. Mevlana iyi bir aileden gelmiştir ve hep sayılır ve sayılır bir olarak yaşamıştır taki şems ile tanışıncaya kadar işte o zaman mevlana bütün hayatını değiştirmiştir. Ders verirken artık daha farklı bir yol izler olmuştur. Artık ders verirken her kesimden insana aynı şekilde davranmayı öğrenmiş ve bütün derslerini kısa hikayelerden örnek vererek ders anlatmıştır.
+ Yorum Gönder