+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Evladın Anne Ve Babaya Karşı Sorumlulukları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evladın Anne Ve Babaya Karşı Sorumlulukları Nelerdir
  Evladın anne ve babaya karşı sorumlulukları nelerdir kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Evladın Anne Ve Babaya Karşı Sorumlulukları  “Rabbin sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti.
  Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine ‘of’ bile deme, onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle.” (İsra: 23) Bir hadisi şerifte Hz. Resulullah (sav) buyuruyorlar ki; “Allah’ın rızası ana ve babanın rızasındadır. Küsmesi onların küsmesindedir.” Bu konuda birçok ayet ve hadis vardır. Hatta Hz. Peygamber ana-babaya itaatsizliği yedi büyük günahtan saymıştır; ama bu itaat Allah’ın emrettiği ölçülere göre olacaktır. Çünkü Allah (cc) başka bir ayeti kerimede şöyle ferman eder: “Biz insana ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Eğer onlar senin hakkında bilgin olmayan bir şeyi, küfrü-şirki teklif etseler onlara itaat etme” (Ankebut: Cool Tirmizi'nin rivayet ettiğine göre bu ayet Sad bin ebi Vakkas hakkında nazil olmuştur. Hz. Sad (ra) şöyle diyor:
  “Ben anama itaat eden biriydim. İslam ile müşerref olduğum zaman annem yemeyi-içmeyi bıraktı. Bana dedi ki; ‘ya şirke dönersin ya da ben yemeden, içmeden ölünceye kadar böyle devam edeceğim ki, millet sana ‘anasının katili’ desin.’ Ben de ona: ‘Ey anne senin yüz ruhun olsa ve her günde bir tanesini versen ben yine de dinimi terk etmem. İster ye ister yeme’ dedim. Annem ona uymayacağımı anlayınca bir-iki gün aç kaldıktan sonra yemeye başladı.” Ayrıca bir sahih hadiste Hz. Peygamber (sav) “Allah’a itaatsizlikle hiç kimseye itaat edilmez.
  Ana ve babaya itaat etmek Allah’ın emri iledir” diye buyurmuşlardır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Anne ve babanın nasıl ki evlatlarına karşı sorumlulukları varsa çocuklarının da anne ve babalarına karşı yapmaları gereken sorumlulukları vardır. bunlar; anne ve babaya sevgi, anne ve baba dara düşünce onlara bakmak ve ihtiyaçlarını karşılama , anne ve babaları hasta iken onlara en iyi şekilde bakma ve tedavilerinin yapılmasını sağlamak
+ Yorum Gönder