+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Ahlak Forumunda Gusül Abdesti Hangi Durumda Bozulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Gusül Abdesti Hangi Durumda Bozulur
  Gusül Abdesti Hangi Durumda Bozulur hakkında bilgi

  Gusül abdestini gerektiren hallerden biri olmuş ise Gusül abdesti bozulmuş olur.

  Guslü gerektiren şeylerden biri kadınların lohusalık hallerinin bitmesi ve adet dönemlerinin bitmesidir.Ayrıca gusül abdesti gerektiren durumlardan biri kişinin eşiyle cinsel ilişki kurmasıdır bir diğeride de cinsel organdan meni gelmesidir.

  Guslü gerektiren haller şöyledir aşağıdaki bu haller gerçekleşmiş ise Gusül abdesti almak gerekir Gusül bozulmuş olur bu durumlardab biri olduğunda.

  - Şehvet ile yerinden ayrılan menî, idrar yolunda kalıp, dışarı çıkmadığı müddetçe, gusletmek gerekmez. Sonra buradan, şehvetsiz de çıkınca, gusletmek gerekir.

  -İstimnâ [mastürbasyon] guslü gerektirir. Kadın veya erkek tarafından yapılan mastürbasyon, zevk için olursa harâm, sükûnet bulmak için câiz, zinâ tehlikesi olursa, vacib olur.

  - Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra menînin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan menî parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lâzımdır. Şâfi'îde, idrara çıkılmış olsa da, tekrar gusletmek gerekir.

  - İhtilâm olan, uyanınca, yatakta, elbise veya bacağında yaşlık görürse, bunun mezi denilen beyaz akıcı sıvı olduğunu anlarsa veya uyanık iken mezi akarsa, gusül gerekmez.

  - İhtilam olduğunu hâtırlamadan, menî görenin, gusletmesi lâzımdır. Mezi, sansa ihtiyâten gusleder.

  -Uyanıp, çamaşırında menî gören, ihtilâm olduğunu hâtırlamasa da gusleder
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Gusül abdestinin bozulmasını sağlayan bazı nedenler bulunmaktadır. bunlar ; kadının adetlere girmesi, erkekle kadının ilişkiye girmesi gibi olaylar kişilerin boy abdestini bozar. böyle durumlarda cünüplü kalmamak için tekrar gusül alınmalıdır.
+ Yorum Gönder