+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda Aileden habersiz yapılan imam nikâhı geçerli olur mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Aileden habersiz yapılan imam nikâhı geçerli olur mu?

  Aileden habersiz dini nikah geçerli olur mu


  Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya velisinden istenir, kıza mehri verilir ve nikâhı kıyılırdı. İslam bu uygulamayı kabul etmiştir. Buna göre kızın ailesinin izni ve onayı olmadan kıyılan nikâh geçerli değildir.

  Bu konu çok önemli bir konudur. Bugüne kadar yanlış anlaşılmalara sebebiyet olan bu konuda meşhur mezhepler Kur’an-ı Kerim ile bağdaşmayan görüşler bildirmişlerdir. Mesela Hanefi mezhebi, iki şahitle kıyılan denetimsiz nikahı geçerli saydığı için bu görüş; okullarda, iş yerlerinde ve bir çok mekanda gizli nikâhlara veya kız kaçırmalarına yol açmıştır. Kaçırılan kıza iki şahit huzurunda “evet” dedirtilerek iş bitirilmiştir.

  Şafiî, Malikî ve Hanbelî mezheplerinin nikâhta velâyet görüşü ise, başlık parasına yol açmıştır. Madem velinin taraf olmadığı nikâh geçersizdir, öyleyse onu ikna etmek gerekir. Bunun en kısa yolu başlık vermektir! Başlığı mehirle karıştırmamak gerekir. Mehir kızın kendine verilir. Başlık ise babasına, kardeşine, amcasına vs. verilir.
 2. Fatma
  Administrator

  Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Veliden izinsiz evlenmek (nikah), pek muteber görülen bir iş olmadığı gibi, Hanefi mezhebin muctehidleri haricinde, Cumhur-u ulema tarafından caiz de değildir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Nikahta esas olan ilandır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Yapılan evlilikler sadece evlenecek olanları birleştirmez aynı zamanda her iki tarafın ailesinide birleştirir. ayrıca evlilikler yapılırken kız anne ve babadan istenin ve bazı hazırlıklar yapılır. bunlar yapılmazsa yani kız anne ve babadan istenmezse yapılacak olan dini nikah olmaz.
+ Yorum Gönder