+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslamda Aile Forumunda İslamiyete Göre Baba Erkek Çocuğa Ne Zaman Bakmak Zorundadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İslamiyete Göre Baba Erkek Çocuğa Ne Zaman Bakmak Zorundadır

  Dinimizde Göre Baba Erkek Çocuğa Ne Zaman Bakmak Zorunda kısaca


  a) Erkek çocuk büluğ çağına gelmemiş olmalıdır. Ancak çocuk büluğ çağına geldiği halde sakat, kötürüm, felçli ve müzmin şekilde hasta olur ve kazanmaktan aciz bulunursa yine babanın nafaka yükümlülüğü devam eder.

  b) Fakir olmalıdır. Çocuğun kendine ait malı varsa, masraflar ondan yapılabilir.

  c) Baba, çocuklarına bakmaya muktedir olmalıdır. Bu, babanın ya zengin ya da çalışabilecek durumda olmasıyla gerçekleşir.

  d) Babanın ve çocuğun hür olmaları gerekir.

  Babanın kız çocuğuna bakma yükümlülüğünün şartları

  a) Kızda büluğ ve yaş aranmaz. Evleninceye kadar kız çocuklarının geçimi babaya aittir. Evlendikten sonra bu yükümlülük kocasına geçer. Kocası ölür veya boşanırlarsa kadın yine babasının evine döner. Kadın çalışıp kazanmaya zorlanamaz. Fakat Islâmî ölçüler içinde bir iş veya meslekte çalışıp kazanmak isterse bu da câizdir.

  b) Fakir olmalıdır. Eğer kızın malı varsa, geçimi ondan sağlanır.

  c) Baba, çalışıp kazanmaya muktedir veya zengin olmalıdır.

  d) Babanın ve kızın hür olmaları gerekir.

  Bir kimsenin yakınlarının geçimini sağlarken öncelik vereceği kimseler hadis-i şerifte şöyle belirlenmiştir: Ebû Hûreyre (r.a) nakleder: "Bir adam Resûlullah (s.a.s)'a gelerek şöyle dedi: Ey Allah'ın elçisi! Benim yanımda bir dinar para var, nereye sarfedeyim? Hz. Peygamber; "Kendi ihtiyacın için sarfet" buyurdu. Adam: "Yanımda başka bir dinar daha var" dedi. Hz. Peygamber; Eşine sarfet" buyurdu. Adam dedi: "Başka bir dinar daha var". Hz. Peygamber; "Çocuklarına sarfet" buyurdu. Adam:

  "Bir dinar daha var" dedi. Hz. Peygamber, onu da hizmetçisine harcamasını söyledi. Son bir dinar daha olduğunu söyleyince de; "Sen onu nereye harcayacağını daha iyi bilirsin" buyurarak, bu konuda onu serbest bıraktı" (Ahmed b. Hanbel, II, 251, 471; Nesâî, Zekât, 54).
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  dinimizde babanın erkek çocuğu evlendirene kadar bakmak zorunda olduğunu diye biliyorum erkek evlendikten sonrada ailesine bakmakla hükümlüdür.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyette babanın çocuğuna bakabilmesi için çocuğunun ergenlik çağına gelmemiş olması gerekir. bunun dışında eğer erkek çocuk fakir ise ve babanın durumu ona bakacak durumda ise o zaman babanın erkek çocuğuna bakmak zorundadır.
+ Yorum Gönder


baba kac yasina kadar erkeklere bakmak zorunda,  çocuğa bakma yükümlülüğü,  baba çocuğunu kaç yasina kadar bakmak zorundadir,  aile çocuğa ne kadar bakmali islam,  dınımzde baba kac yasına kadar cocuk a bakmak zorunda