+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda BERÂET (Berât) İslami Dini Sözlük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  BERÂET (Berât) İslami Dini Sözlük








  BERÂET hakkında bilgi
  Allahü teâlâ dört kimseyi dört şeyle töhmetten (iftiradan) berât ettirmiştir. Yusuf aleyhisselâmı şâhitle, Mûsâ aleyhisselâmı elbisesini taşıyan taşla, hazret-i Meryem'i çocuğunu konuşturmakla, hazret-i Âişe'yi Nur sûresi 26. âyet-i kerîmesiyle berât ettirmiştir. Hazret-i Âişe'nin berâeti için birçok âyet-i kerîme nâzil olmuştur. (Muhammed bin Hamza)


  2. Kurtuluş vesîkası.

  Abdullah bin Ömer radıyallahü anhümâ bir gün Resûlullah'ın sallallahü aleyhi ve sellem huzûruna geldi. Peygamber efendimiz ona çok iltifat ederek; "Kıyâmet günü herkesin berâeti, her işi ölçüldükten sonra verilir. Abdullah'ın berâeti ise dünyâda verilmiştir" buyurdu. (Hadîs-i şerîf-Tezkiye-i Ehl-i Beyt)

  Âhirette pek çok kimse, hesâba çekilmeden Cennet'e girerler. Onlar için mîzân (terâzi) kurulmaz. Onlara verilen sayfalar üzerine; "Lâ ilâhe illallah, Muhammedün resûlullah. Bu filânın oğlu filânın Cennet'e girmesinin ve Cehennem'den kurtulmasının berâetidir" yazılır. (İmâm-ı Gazâlî)








 2. Ziyaretçi





  İsim:

  Berat
  isminin
  Anlamı:

  İzinli, müsaadeli olmak / Diploma /Affedilmek




+ Yorum Gönder


berat isminin kurandaki anlamı,  berat isminin dini anlamı,  berat isminin kuranda anlamı,  beratın kurandaki anlamı,  berat isminin dini anlami,  berat isminin anlamı