+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Şeytan kimdir İslami Dini Sözlük Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Şeytan kimdir İslami Dini Sözlük

  Şeytan hakkında bilgiler

  İnsanın Apaçık Düşmanı

  ŞEYTAN !

  Gerçek su ki, seytan sizin düsmaninizdir, öyleyse siz de onu düsman edinin. O, kendi grubunu, ancak çilginca yanan atesin halkindan olmaya çagirir.
  (Fatir Suresi, 6)

  İnsanın En Büyük Düşmanı

  Her kim olursaniz olun sizin sonsuz bir azap çekmenizi isteyen, bütün varligini buna adamis son derece tehlikeli bir düsmaniniz var. Ismi, Seytan. Bir baska deyisle, Allah tarafindan lanetlenmis ve O'nun huzurundan kovulmus olan Iblis ve onun takipçileri.
  O en büyük düsmaniniz. Bir efsane ya da bir masal degil, gerçegin ta kendisi. Insanlik tarihinin her asamasinda var oldu. Yasamis ve ölmüs milyarlarca insani atesin içine çekti ve halen çekiyor. Hiçbir zaman ayirim yapmaz. Genç, yasli, kadin, erkek, devlet baskani veya dilenci farketmez. Her insan bu düsmanin hedefidir.
  Bu yaziyi okurken de sizi gözlüyor ve planlar yapiyor. Tek arzusu var; kendisiyle beraber olabildigi kadar çok insani —siz de dahil— cehenneme sürüklemek.
  Zafer kazanmasi için insanlarin kendisine tapinmasi veya çok uç sapkinliklar yapmalari gerekmiyor. Insanlardan mutlaka Allah'i inkar etmelerini de istemiyor. Zaten Allah'i kendisi inkar etmiyor ki, insanlardan özellikle bunu istesin. Onun tek istegi düsmanlarini Allah'in dininden ve Kuran'dan uzak tutmak, halis olarak Allah'a ibadet etmelerini engellemek, bunun sonucunda sonsuz azap çekmelerini saglamak. Hatta kimi zaman dindarlik maskesi altinda, Allah'in adini kullanarak insanlari gerçek dinden uzaklastirip, saptiriyor. Bu da insanlari kendisiyle beraber cehennem çukurunun içine çekmek için yeterli. Hangi vesileyle olursa olsun, onu takip edenlerin sonu hiç degismiyor:


  Ona yazilmistir: "Kim onu veli edinirse, süphesiz o (seytan) onu sasirtip-saptirir ve onu çilgin atesin azabina yöneltir." (Hac Suresi, 4)
 2. Çisem
  Bayan Üye

  İnsanın yaratılmasından sonra Allahu tealanın yüceliğini yarattığı önünde secde etmeyerek ilk sapanlardan olan şeytan bundan sonra insanı saptırmak için ant içerek insanın en büyük düşmanı haline gelmiştir.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Yüce Allah(c.c.) Hz.Ademi yaratıp bütün melekler ona secde edip bir tek şeytan secde etmeyip ona karşı gelip ondan üstün olduğunu ve kendsinin ateşten Hz.Adem ise çamurdan yaratıldığını söyleyip ona karşı geldi.Yüce Allah kibirinden ve büyüklük taslamasından onu cennetinden kovup Yüce Allah'a karşı gelip bütün insanları hak yoldan döndüreceğine yemin etmiş ve bütün insanların düşmanı hale gelmiştir.
+ Yorum Gönder