+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Furkan suresi hakkında bilgi, Furkan suresi ile ilgili bilgi, Furkan suresi anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Furkan suresi hakkında bilgi, Furkan suresi ile ilgili bilgi, Furkan suresi anlamı

  Furkan suresi hakkında malumat

  Kur’ân-ı kerîmin yirmi beşinci sûresi.
  Furkân sûresi Mekke’de nâzil oldu (indi). Yetmiş yedi âyet-i kerîmedir. Hakkı bâtıldan ayıran mânâsına Kur’ân-ı kerîmin isimlerinden olan ve birinci âyet-i kerîmede geçen Furkân kelimesi, sûreye isim olmuştur. Sûrede; Kur’ân-ı kerîmin gönderilmesinin hikmetleri, müşriklerin (Allahü teâlâya ortak koşanların) Kur’ân-ı kerîm ve Resûl-i ekremin karşısındaki inatçı tutumları, Allahü teâlânın kudret ve azameti (büyüklüğü, ululuğu), peygamberlik, kıyâmet hâlleri, hâlis mü’minlerin özellikleri anlatılma ktadır. (Kurtubî, Taberî)

  Allahü teâlâ Furkân sûresinde meâlen buyuruyor ki:
  İnsanı sudan yaratarak soy-sop veren Allah’tır. (Âyet: 54)
  Kim Furkân sûresini okursa, geleceği şüphesiz ve muhakkak olan kıyâmet gününde,Allahü teâlâya mü’min olarak kavuşur ve hesâbsız olarak Cennet’e girer. (Hadîs-i şerîf-Kâdı Beydâvî Tefsîri)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Furkan suresi Kuran-ı Kerim'in yirmi beşinci suresidir.Furkan suresi Hicretten önce yani mekkede nazil olmuştur.Furkan suresi yemiş yedi ayet-i kerimeden oluşur. hakkı batıldan doğruyu yalnıştan ayıran anlamı taşıdığı için Furkan adı gelmiştir.Furkan suresinin Hicretten önce indirilmiş olmasının nedeni Müşriklerin yalnış yolda olduklarını hakkı batıldan ayırmak için inmiştir.
+ Yorum Gönder