+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Falcı hakkında bilgi, Falcı ile ilgili bilgi, Falcı anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Falcı hakkında bilgi, Falcı ile ilgili bilgi, Falcı anlamı

  Falcı konusunda malumat

  Fala bakan, gaybı bildiğini iddiâ eden. Gaybı anlamak için güyâ bir takım vâsıtalara mürâcaat eden kimse. Atılan boncuk ve baklaya, koyunun kürek kemiğine ve sâir şeylere bakıp bunlardan manâ çıkarır görünen; gaybden haber verdiğini iddiâ eden kimse.

  Cebrâil (aleyhisselâm) bana geldi. Kalk namaz kıl ve duâ et! Bu gece, Şâban’ın on beşinci gecesidir dedi. Bu geceyi ihyâ edenleri Allahü teâlâ affeder. Yalnız kâfirleri, büyücüleri, falcıları, kendini beğenenleri, içki içenleri, fâiz yiyenleri ve zinâ yapanları affetmez. (Hadîs-i şerîf-Kimyây-ı Seâdet)

  Tevekkül edenler (sebeblere yapışıp Allahü teâlâya güvenenler) , falcılık, efsûn ve dağlamak ile hastalığı tedâvî etmezler. (Hadîs-i şerîf-Kimyây-ı Seâdet)
  Kâhinlere, falcılara inanmamalıdır. Bilinmeyen şeyleri bunlara sormamalıdır. Bunları gaybleri (gizli şeyleri) bilir sanmamalıdır. (İsmâil Hakkı Bursevî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Falcı Allah(c.c.)'ne kaşı şirk oluşmak anlamındadır.çünkü gaybı yalnızca Allah(c.c.) bilir ve gelecek ile ilgili hiç kimsenin bilimeyeceği işlerdir.falcılar yalnızca bir saptırma ve yanılma içindedirler.Fal bakmak veya yaptırmak büyük günahlardan bir tanesi sayılmıştır.
+ Yorum Gönder