+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Halık ne demek, Halık hakkında bilgi, Halık ile ilgili bilgi, Halık anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Halık ne demek, Halık hakkında bilgi, Halık ile ilgili bilgi, Halık anlamı
  Hâlık (El-Hâlık) manası


  Allahü teâlânın Esmâ-i hüsnâsından (güzel isimlerinden). Her şeyi taktîr ve tâyin eden, yaratan.

  Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
  O öyle Allah ki, Hâlıktır, Bâridir (yaratan var edendir), Musavvirdir (bütün varlıklara şekil verendir), Esmâ-i hüsnâ (en güzel isimler) O’nundur. Bütün göklerde ve yerde olanlar O’nu tesbîh eder. OAzîzdir (her şeye gâlib ve her kemâle sâhibdir), Hakîmdir (hikmet sâhibidir). (Haşr sûresi: 24)
  O’ndan başka ilâh yoktur. Her şeyin hâlıkı ancak O’dur. ( En’âm sûresi: 102)
  Pek ufak bir parçasını gördüğümüz bu kâinâtın (evrenin) bir hâlıkı ve anlamağa aklımızın ermediği pek muazzam bir kudret sâhibi vardır. Bu hâlıkın hiç değişmemesi ve sonsuz var olması lâzımdır. İşte bu hâlık, Allahü teâlâdır. (Ahmed Âsım Efendi)

  Rahmân, Kuddûs, Müheymin ve Hâlık (yaratıcı) gibi yalnız Allahü teâlâya mahsûs olan isimleri insanlara isim yapmak haramdır. (A. Nablüsî)
  Gece yarısı bir miktar zaman el-Hâlık ism-i şerîfini söyleyen kimsenin kalbi ve yüzü nûrlanır. (Yûsuf Nebhânî) Hâlıkın dururken mahlûka tapma, Şeytana uyup da yolundan sapma. (Lâ Edrî)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  El Halık Allah(c.c.)'nün Esma-ül Hüsna'nın isimlerindendir.El halık yaratan,tayin ve takdir eden anlamındadır.
+ Yorum Gönder