+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Görülünce, Allahü teâlâyı hatırlatan şeyler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Görülünce, Allahü teâlâyı hatırlatan şeyler


  Görülünce, Allahü teâlâyı hatırlatanlar

  ŞEÂ'İRULLAH
  Görülünce, Allahü teâlâyı hatırlatan şeyler.
  Allahü teâlâ, Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
  Bir kimse, Şeâ'irullahı ta'zim ederse, bu iş kalblerin takvâsındandır. (Hac sûresi: 32)
  Safâ ve Merve, Allahü teâlânın, Şeâ'irindendir. (Bekara sûresi: 158)
  Şeâ'irullah yalnız Safâ ve Merve tepeleri değildir. Bunlardan başka şeâ'ir de vardır. Allahü teâlânın şeâ'irinin en büyükleri dörttür: Kur'ân-ı kerîm, Ka'be-i muazzama, Peygamber (aleyhissalâtü vesselâm) ve namaz. (Senâullah Dehlevî)
  Şeâ'irullahı sevmek demek, Kur'ân-ı kerîmi ve Peygamberi sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem ve Ka'be'yi sevmek demektir. Hattâ Allahü teâlâyı hatırlatan her şeyi sevmektir. Allahü teâlânın evliyâsını sevmek de böyledir. (Şah Veliyullah-ı Dehlevî) 2. Emine
  Devamlı Üye

  Çevremize baktığımızda bir çok şey Yüce Allah'(cc)ı bize hatırlatmaktadır. İlk başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere. Namaz da öyle. Kısacası bize Allah'(cc)ı hatırlatan her şeyi sevelim. Bunları sevin ki size merhamet edilsin.
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Allahü tealayı hatırlamamak mümkün değil. Bir caddeden karşıdan karşıya geçerken bir anda Allah a dua ediyor o anda Allahü tealayı hatırlıyoruz.
 4. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Allah(c.c.) nereye baksak onun hatırası gözümüze bir ayna gibi gelir bütün bu güzelliklerin Allah(c.c.)nün aynasıdır.o herşeyi hakkıyla yaratmayı bilendir.Allah(c.c) kainatın tek ve yegane sahibidir onun bu eserini görmek için kör olmak gerekir.

+ Yorum Gönder