+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda El Mani ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  El Mani ne demektir

  el-MÂNİ' hakkında bilgi

  Bir şey'in meydana gelmesine müsâade etmeyen


  İyiden ve kötüden pek çok arzularımız vardır ki biri bitmeden biri ortaya çıkar. Yaşadığımız müddetçe bunlar ne biter, ne de tükenir Biz de bu arzularımızı elde etmek için çalışır dururuz. Her arzumuz bir takım sebeblere, sebebler de Mâni' ve Mu'tî olan Allah'ın emrine bağlıdır. Allah Teâlâ isteyenlerin isteklerini, dilerse verir; o zaman isteyenin tuttuğu sebebler çabucak meydana gelir. Mu'tî ism-i şerîfinin mânası budur. Allah Teâlâ bâzı isteklere de müsaade etmez. O zaman isteyenin yapıştığı sebebler kısır kalır, ne kadar çabalanırsa çabalansın netice vermez. Bu da Mâni' ism-i şerîfinin tecellîsidir.


  Kullarının başına gelecek felâket ve musibetleri önlemek, geri çevirmek de yine Mâni' ism-i şerîfinin tecelliyatındandır.
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  El Mani manası bir kötülüğün veya bir iyiliğin O'nun izni olmadan asla gerçekleşmeyeceğini bilmesidir.insanlar yaşadığı müddetçe ya hayır istemek için veya şerden uzalaşmak için çabalamıştır.kullarnın başına gelecek gelecek felaket ve olaylar El Mani adından anlaşılmaktadr.
+ Yorum Gönder