+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve İslami Sözlük Forumunda Melisa isminin dini anlamı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Melisa isminin dini anlamı nedir
  kısaca melisa isminin dini anlamı nedir 2. FERAY
  Devamlı Üye


  Melisa isminin dini anlamı hakkında bilgi

  Melisa çok güzel bir isim. Güzel olmasının yanında özellikle yurt dışında yaşayanlar için de oldukça işlevsel zira bu isim hem Türkiye'de, hem de birçok ülkede kullanılan bir isim. Birçok insan Melisa isminin anlamını hoş kokulu bir kır çiçeği olarak bilir. Oysa Melisa isminin Antik Yunanca "bal arısı"ndan geldiğini biliyor muydunuz?

  Antik Yunanca (meli) "bal" demek. (melisa) ise bal arısı. Zaten melisa olarak adlandırılan Bosna kökenli çokyıllık bitkinin adı da aynı kökenden geliyor (melisa bitkisinin çiçeklerinin bol nektarlı olması dolayısı ile).

  Melisa aynı zamanda Yunan Mitolojisinde bir perinin ismi. Antik Yunan Mitolojisine göre Melisa bebek Zeus'u babası Kronosun gazabından koruyup, onu Amalthea'dan sağdığı süt ve bal ile besleyerek Zeus'a dadılık yapmış bir peri. Mitolojiye göre Kronos Melisa'nın Zeus'u kaçırıp planlarını altüst ettiğini öğrendiğinde onu solucana çevirmiş. Zeus ise kendisine dadılık yapan bu periyi solucandan çok güzel bir bal arısına döndürmüş.

 3. Ziyaretçi
  Bana melisa isminin dinen bir sakincasi varmi yokmu cevap verin
 4. Fatma
  Administrator
  Melisa, Türk Dil Kurumu’nun belirttiğine göre Rum kökenli bir isimdir ve “oğul otu” manasına gelir. Yani bir çeşit bitkidir, çiçektir. Görüldüğü gibi bu ismin İslam’a aykırı bir tarafı yoktur.

+ Yorum Gönder


melisanın anlamı,  melisa isminin anlamı,  melisa isminin kurandaki anlamı,  melisa anlamı,  melisa isminin anlamı nedir,  melisa isminin dini anlamı