+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve İşletim Sistemleri Forumunda Tam Format, Hızlı Format Hangisi Daha Sağlıklı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Tam Format, Hızlı Format Hangisi Daha Sağlıklı

  Hangi Format Daha Seri ve Daha Sağlıklı

  Araştırmalara göre;
  Tam biçimlendirme, sabit diskinizdeki verileri tamamen siler. Bazı uzmanlara göre en iyi biçimlendirme şekli budur. Dolayısıyla tam biçimlendirmede diskinizde kolaylıkla kurtarılacak hiçbir veri kalmaz. Tam biçimlendirme aynı zamanda diskinizdeki bozuk sektörleride arar ve bulduğunda bunları işaretler/tamir eder. Başarılı bir onarım, sabit diskinizdeki tüm alanı kullanabileceğiniz demektir.

  Hızlı biçimlendirme, tam biçimlendirmenin neredeyse tam aksini gerçekleştirmektedir. Hızlı biçimlendirmede sabit diskinizdeki dosya sisteminin yalnızca günlük(journalling) bölümü silinir. Bu bölümde mevcut dosyaların sabit diskin neresinde bulunduğu bilgisi yer almaktadır.

  Hızlı biçimlendirme bu günlüğü silerek yeni ve boş bir dosya sistemi oluşturur. Varolan diğer veriler silinmezve bozuk sektörlere karşı herhangi bir tarama yapılmaz. Dolayısıyla bir veri kurtarma yazılımıyla biçimlendirme öncesinde sabit diskte bulunan dosyaları kurtarmak, çok kolay olacaktır.
 2. Bilgiç47
  Devamlı Üye

  sistemin daha sağlıklı yüklene bilmesi için tabikide tam biçimlendirme(format) yapılmasıni tavsiye ederim..
+ Yorum Gönder