+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Ailenin Özellikleri Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ailenin Özellikleri Nelerdir?
  Ailenin Nitelikleri Nelerdir?

  Aile birçok yönleriyle diğer sosyal yapılarından farklı, kendine özgü bir takım özellikleri bulunan bir sosyal örgüttür. Bu Aile özellikleri şunlardır:

  1) Aile Evrenseldir
  Aile bütün sosyal ilişkiler içinde en fazla evrensellik özelliği göstermektedir. Her toplumda görüldüğü gibi hayvanlar aleminde de vardır, her insan bir aileye mensuptur ve o ailenin sorumluluklarını taşıyan bir üyesidir.

  2) Aile Duygusal Bir Temele Dayanır
  Nesli devam ettirme arzusu, annelik, arkadaşlık, ebeveynlik duygularını romantik sevgiden, ırk gururuna, eşlerin şefkat duygularından ailenin ekonomik güvenliğine, kişisel ihtiraslarından neslin devamlılığı duygusuna kadar yükselen ve toplumsal ilişkiler sonucu beliren birbirine ikincil duygularla kuvvetlendirilmektedir.

  3) Aile Şekillendirme Özelliğine Sahiptir
  Çocuğun kişilik yapısı aile içinde gelişir. Aile üyeleri bireyin hem organik hem de zihinsel alışkanlıklar kazanmasını sağlar. Bireydeki sosyalleşme olayı içinde gerçekleştiğinden ve ailenin çocuk üzerindeki kişilik gelişmesinin bir parçası olduğundan hayat boyu yetişkinde iz bırakacaktır.

  4) Ailenin Kapsamı Sınırlıdır
  Aile sınırlı bir büyüklüğe sahiptir. Şekillenmiş sosyal yapıların en küçüğüdür Bu özellik kent tipi aile için daha çok geçerlidir.

  5) Aile Sosyal Yapıda Çekirdek Özelliği Taşır
  İlkel ve - baba otoritesinin olduğu toplumlarda bütün sosyal yapı aile
  ünitelerinden meydana gelmiştir. Karmaşık modern toplumlarda aile bu özelliğini kaybetmekle beraber yer yer sosyal sınıflar içinde aile birliğinin çekirdektik özelliğini devam ettirme eğilimi de görülmektedir.

  6) Aile Üyelerinin Sorumlulukları Vardır
  Ailenin üyelerinden beklediği görev yaşam boyu devam etmektedir. Aile
  erkeği ve özellikle daha çok kadını, kendinden çok başkaları için güç görevler yapmaya ve ağır sorumluluklar yüklenmeye zorlar. Ailenin duygusal temele dayalı olması karşı olan sorumlulukları artırır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Aile toplumun en önemli üyelerindendir bireyin toplumsallaşmasını , sosyalleşmesini , toplumun daha iyi blgilendirilmesini sağlar aynı zamanda neslin devam ettirilmesini sağlar , bireyin hem organik hemde zihinsel alışkanlıklar kazanmasını sağlar.
+ Yorum Gönder


ailenin özellikleri,  ailenin özellikleri nelerdir,  iyi bir ailenin özellikleri,  iyi bir ailenin özellikleri nelerdir,  ailenin ozellikleri,  aile özellikleri