+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Anne Sütü Nasıl Oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Anne Sütü Nasıl Oluşur
  Anne Sütü Nasıl Oluşur?

  Memedeki süt yapımını sağlayan madde annenin beyninden salgılanan prolaktin adlı bir hormondur. Gebeliğin sonlanması ile vücuttaki gebelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyarılır. Prolaktin salgısı doğumdan sonra bazı annelerde hemen bazılarında 4 gün içinde artmaya başlar.

  Kan damarları memede süt yapımı için gereken maddeleri süt hücrelerine taşır. Prolaktin etkisiyle memeler sütle dolar. Bu sürede memede kan damarları daha çok kan taşır ve memeler sıcak ve sert olur. Süt akmaya başlayınca ve bebek emmeyi öğrenince memedeki gerginlik azalır, anne de rahatlar.

  Bu olaylar sırasında anne ve bebek zorluklarla karşılaşacaktır. İlk günlerde anne ve bebeğe destek ve yardım gerekmektedir.

  Süt Yapımında Devamlılığın Sağlanması

  Emzirmede bebeğin ağzı annenin meme ucu çevresini sıkıştırır. Bu baskı ile uyarılan sinirler beyinde prolaktin yapımı ile ilgili görevli olan bölgeye uyarılar götürürler. Bu uyarılar prolaktin salgılanmasını başlatır. Ne kadar çok uyarı o kadar çok prolaktin yapımı demek.

  Bebeğin her emmesinde sinirler yoluyla gönderilen uyarılar annenin beynine iletilir. Beyinden prolaktin salgılanarak memeye kan yoluyla iletilir ve memede süt yapımı uyarılır. 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Anne sütünün oluşmasını sağlayan beyinde bulunan prolaktin hormonudur gebeliğin sonlanması durumun da gebelik hormonları azalır ve ploaktin hormonları devreye girer. Prolaktinin etkisiyle memeler dolar
+ Yorum Gönder