+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Çocuk kime denir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çocuk kime denir
  Çocuk Kime Denir?

  Çocuk, bebeklik ve ergenlik çağları arasındaki insan. Genellikle konuşma ve yürüme kabiliyetleri kazanıldıktan sonra çocukluğun başladığı; cinsel gelişimin başladığı ergenlik dönemi ile birlikte çocukluk döneminin bittiği kabul edilir. Ama bu tanımlamalar görecelidir ve kesin sınırları yoktur. Birleşmiş Milletlerin raporlarında 0-18 yaş arasındaki insanlar çocuk kabul edilirler. Bunun haricinde çocuk kelimesi sıklıkla evlat anlamında da kullanılır. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çoğu zaman, olgun yaştaki erkek ve kadınlara oranla tanımlanmasına rağmen çocuk, bir erişkinin küçük örneği değildir. Evrimi, birbirini izleyen çeşitli aşamalardan geçen, apayrı bir yaratıktır.

  Doğuştan on sekiz aylığa kadar, yeni doğmuş bebek, sonra da süt çocuğu’dur. Hızla gelişir, ağırlığı artar, boyu uzar, yürümeyi ve konuşmayı öğrenir. Altı yedi yaşına doğru, dili daha zenginleşir ve çevresiyle daha anlaşılır biçimde ilişki kurabilir: bu, akıl çağıdır.

  O zaman ikinci çocukluk başlar ve bu ancak erinlikle son bulur. Bu dönemde çocuğun büyümesi daha düzenlidir. Vücudunun çeşitli kısımları değişir, süt dişleri düşer, yerine değişmez dişler çıkar. Buna paralel olarak, zekâsı da gelişir ve daha somut bir hal alır: sözgelimi, gördüklerinden ve bildiklerinden yararlanarak mantık yürütebilir, sayı sayabilir.


  ocuk.jpg.


  Çocuk ve Toplum;

  Uyumlu bir biçimde gelişebilmesi için, çocuğun olumlu sağlık koşullarına ve dengeli bir beslenmeye olduğu gibi, bir sevgi ve huzur havasına da ihtiyacı vardır. Artık çocuğun kendine özgü ruhsal yasaları bulunduğu bilinmektedir ve davranışlarının, ihtiyaç ve isteklerinin böylesine, doğru olarak bilinmesi, yavaş yavaş, onun dünyasını değiştirmiştir.

  Bugün çocuk, çok önemli ve varlığıyla çevresini etkileyen bir konudur. Tüketim uygarlığımız onun beslenmesini, giyimini, hattâ boş zamanını kullanmasını önemli değişikliklere uğratmıştır. Kişiliğini geliştirmek ve erişkin olarak dengesini sağlamak amacıyla, çocuk için her çeşit eğlence, boş zamanları değerlendirme imkânları yaratılmıştır: bir çocuk “edebiyatı, doğrudan doğruya çocuğa seslenen televizyon yayınları, hattâ reklamlar vardır. Oyunlar ve oyuncaklar konusundaki yeni yeni fikirler ise sayılamayacak kadar boldur. Geliştirilen ana okulları, kreşler, çocuk bakımı ve ana-babanın eğitimi alanlarında sağlanan aşamalar insanlığın çocuğa dönük başarıları olmuştur.

  Nihayet toplum, her alanda, çocuğun korunmasını sağlama çabasındadır (aile içinde, toplum içinde, tıp bakımından v.b.). Bunu, “doğumundan önce yapmağa hazırlanır ve bu amaçla, gebelik ve doğum izinleri vermekle, kreşler ve çocuk yuvaları açmakla annenin görevini kolaylaştırır.

  Batı ülkelerinde XX. yy.ın çocuk yüzyılı olduğunu söylemek, pek de abartılmış bir iddia sayılmaz.
 3. Fatma
  Administrator
  Hayat çocuklara güzel, çünkü sorumluluk yok dert yok tasa yok. Sabahları ilk uyandıkları zaman ilk akıllarına gelen oyundur, çizgi filmdir veya abur cubur. Bu büyüdükçe değişir. Keşke hep çocuk kalsaydık lafını bence her insan mutlaka söylemiştir.
+ Yorum Gönder


çocuk kime denir ,  bebek kime denir,  çocuk resimleri,  çocuğu kime denir,  çocuk,  çocuk kimlere denir