+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Regl Dönemi Ağrıları Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Regl Dönemi Ağrıları Nedenleri
  Regl Dönemi Ağrılarının Sebebi Nedir?

  Bazı bayanlar adetlerini çok rahat geçirirken, bazılarında adet sırasında günlük hayatını etkileyebilecek derecede sancılar ve bazen sancılarla beraber bulantı, kabızlık, ishal, baş ağrısı gibi başka rahatsızlıklar da olur.

  Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan, adet kanını dışarı atmaya çalışan uterus (rahim) kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Genel olarak yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülür, yani adet döneminde bir miktar dahi olsa sancı olması oldukça normaldir ve kadının o adette yumurtladığının göstergesidir.
  Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişi, kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının zorlukla atılması ve spiral kullanımı yer alır.

  Regl öncesi yaşanan sendrom, kadınların tüm hayatını altüst ediyor. Bu dönemde kadınlar daha sinirli, gergin olur, ödem yüzünden şişkinlik yaşar. Reglken bol bol ıhlamur ve maydanoz tüketmek ödemin atılmasını sağlar. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Adet döneminin bir diğer ismi ise regl demektir. Regl dönemi kadınların en zor günlerinden biridir. Bazı kadınların adet dönemi çok rahat geçmektedir. Fakat bazı kadınların adet dönemi sancılı olduğu kadar ağrılı olmaktadır.
+ Yorum Gönder


adet döneminde bel ağrısı sebepleri