+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur
  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur acaba, benim soruma kızlarda birisi cevap verirmi lütfen.. ? adet gecikmelerim var doktorlar normal diyor, ama benim için normal sayılmaz, bazen rahatsız oluyorum hamilemiyim diye duşunuyorum bir bakiyorum sona ermiş, ortalama gecikmeler ne olmalıdır.. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur


  Adet Gecikmesi belli başlı sebebleri var bunların başında sayacağım sebebler olabilir, doktorlarda haklı gayet normal bence..


  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur.jpg

  Normal adet aralıkları ortalama 28 gün olarak kabul edilir ancak bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişebilir. Bu bilgiye bağlı olarak ‘Adet gecikmesi kaç gün olur?’ sorusuna ‘7 gün’ cevabını verebiliriz. Yani 7 güne kadar gecikme veya erken adet görme normal olarak kabul edilebilir. Ayrıca ortalama 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, hastalık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilir.

  Daha uzun süreli gecikmelerde, eğer hamilelik yoksa, adet düzensizliği söz konusu olabilir. Gebelik dışında farklı nedenlerden dolayı her kadın adet gecikmesi yaşayabilir. Ancak tekrar eden adet gecikmelerinde mutlaka jinekoloğa görünmek gerekir. Adet düzensizliği uzun süre devam ederse beraberinde daha ciddi problemlere yol açabilir.

  Adet döngüsü vücutta hormon seviyelerinin yükselmesi ve alçalması ile ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 12-16 yaşları arasında başlayan adet görme yumurtlamanın sona erdiği menopoz dönemine kadar devam eder. Vücut menopozda rahmi gebelik için hazırlamayı bırakır ve adet döngüsü sona erer.
  Adet Gecikmesinin Olası Nedenleri

  Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız adet gecikmesi oldukça sıkıntı verici bir sürece dönüşebilir. Ancak geciken her adet, gebeliğin habercisi olarak kabul edilmemelidir. Pek çok farklı nedenlerle adet 7 güne kadar gecikebilir.

  Stres: Stres vücudumuzda pek çok değişikliğe yol açar. Bazen GnRH hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama dönemini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir.

  Hastalık: Ani, kısa veya uzun süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir ancak bu geçicidir.

  Vücut Saati: Gündüz çalışıyorsanız gece mesaisine geçmek ya da tam tersi bir durum, vücut saatinizi etkileyeceği için adet gecikmelerine neden olabilir.

  İlaç Değişimi: Başka bir sağlık sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz adet gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan etkisi hakkında bilgi vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

  Aşırı Kilo: Fazla kilo hormon dengelerini değiştirebilir ve adetin erken veya normalden daha geç görülmesine neden olabilir. Kilo kaybı ile normal adet döngüsüne geri dönebilirsiniz.

  Aşırı Zayıflık: Fazla kiloda olduğu gibi zayıflık da hormon dengesizliğine bağlı adet gecikmesine neden olabilir.

  Yanlış Hesap: Kadından kadına değişen adet döngüsü ortalama 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama nedeniyle adetin geciktiğini sanmak oldukça sık rastlanan bir durumdur.

  Menopoz: Vücudun kendini gebelik için her ay hazırlaması menopoz döneminde sona erer ve adet görme biter.

  Gebelik: Ve en son olarak adet gecikmesi daha doğrusu adetin kesilmesi gebelik neticesinde olabilir. Basit bir hamilelik testiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 3. Fatma
  Administrator
  İlk adet döneminden sonra neredeyse 1 - 2 yıl adetler düzensiz olur. Bazen adet arası 4 ay bile olur. Ve menopoz dan 1-2 yıl önce yine adetler düzensizleşir. Bu gibi dönemlerde doktor kontrolleri mutlaka yapılmalı. Çünkü hormonlar bu dönemlerde alt üst olur.
+ Yorum Gönder