+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Kadın ve Aile Forumunda Akraba evliliğinin olumsuz sonuçları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akraba evliliğinin olumsuz sonuçları nelerdir
  kısaca akraba evliliğinin olumsuz sonuçları nelerdir 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA AKRABA EVLİLİĞİ'NİN OLUMSUZ SONUÇLARI


  AKRABA EVLİLİĞİ.jpeg

  Ülkemizde akraba evliliklerinin durumu Ülkemizin kültürel ve sosyo-ekonomik koşulları da özel problemleri de beraberinde getirmektedir. Bilindiği gibi ülkemiz akraba evliliklerinin yoğun olduğu ülkelerdendir. Teyze, amca, hala-dayı çocukları arasındaki evlilikler I. kuzen (yeğen) evlilikler, kardeş torunları arasındaki evlilikler ise II. kuzen evlilikler olarak tanımlanmaktdır. Türkiyede ise yapılan her beş evlilikten birinde eşler akrabadır (%21.7) ve bunların %70’i I. kuzenler arasında gerçekleşmektedir.

 3. Ziyaretçi
  Burada en önemli önlem bu tür evliliklerin riskleri konusunda toplumu bilgilendirmektir. Akraba evliliği yapmış olanlarda gözlenen bu artmış riski önemli ölçüde azaltmak da mümkün değildir. Çünkü bu kalıtsal hastalıkların sayıları oldukça fazladır. Bu rakamın tahmini olarak 10.000 civarında olduğu söylenebilir. Bu kadar çeşitlilik gösteren ve kişide kendini göstermeyen bu hastalıklarda “taşıyıcılar” sınırlı sayıda hastalık için tetkik yapılabilmektedir. Bu nedenle akraba evliliği yapmış olan bireylerin gebelikten önce bu sınırlı sayıda hastalıklar araştırılmalı ve gebelik olunca da genetik hastalıkların teşhisinde deneyimli tıp merkezleri tarafından gebeliklerin takibi yapılmalıdır. Akraba evliliğinden kaynaklanan hastalığa sahip çocuğu olan aileler ise yeni bebek düşünmeden önce “Genetik Hastalıklar Tanı Merkezlerine” başvurmalıdırlar.
 4. Fatma
  Administrator
  Akraba evliliği aralarında kan bağı bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliği yapan ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi akrabaların genetik yapısı birbirine benzemesidir. En sakıncalı olan ise yakın akraba çocukları arasında yapılan evliliklerdir. Yani kuzen dediğimiz akraba.

+ Yorum Gönder


akraba evliliğinin olumsuz sonuçları,  akraba evliliği sonuçları kısaca,  akraba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir,  arkaba evliliğinin olumsuz etkileri nelerdir ,  olumsuz bir evliliği sonuçları nelerdir