+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Trabzon Trabzon Kalesi Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Trabzon Trabzon Kalesi Hakkında Kısaca Bilgiler

  Trabzon Kalesi  Büyük bir bölümü ayakta kalan surlar şehrin eski yapılarını oluştururlar. Bugünkü surların en eski bölümü Roma devrine MS 5. yüzyıla tarihlenmektedir. Surların daha eski safhaları hakkında tarihi kaynaklar bilgi verirler. MÖ. 5. yüzyılda şehri gören Kesenefon surların varlığından söz etmektedir. Trabzon surları Yukarı Hisar, İçkale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılmaktadır.
  Yukarı Hisar ile Orta Hisar, Kuzgun Dere ile İmaret (İskeleboz ) deresi arasındaki yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuştur. Bu bölüm kalenin en eski bölümünü meydana getirmekte ve kaba olarak bir yamuğa benzemektedir. Şehrin adı bu Trapez-Trabezus yamuk şeklinden gelmektedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Trabzondaki surlar günümüzde hala ayakta durmaktadır. Trabzondaki surların en eskileri MS.5 yüzyılını göstermektedir. Trabzondaki surlar üç bölümden oluşmaktadır. Yukarı hisar , aşağı hisar ve orta hisardan oluşmaktadır.
+ Yorum Gönder


trabzon kalesi hakkında kısa bilgi,  trabzon kalesi hakkında bilgi,  trabzon kalesi kısa bilgi,  trabzon kalesi tarihi,  trabzon kalesi ingilizce,  trabzon kalesi vikipedi