+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Trabzon Hakkında Bilgiler Kısa Özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Trabzon Hakkında Bilgiler Kısa Özet
  Trabzon Hakkında Bilgiler


  Yüzölçümü : 4.685 km²
  İl Trafik No : 61

  Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon Kafkasların ve İran transit yolunun başlangıcında yer alır. Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanlarıyla bağlantısı bulunmaktadır. Tarihi ve doğa güzellikleri ile dört mevsim gezip görülebilecek turizm şehridir.

  Trabzonun İlçeleri
  Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdözü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra’dır.

  Trabzonun Coğrafyası
  Güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, batısında Giresun, doğusunda Rize illeri ile çevrili olan Trabzon, kuzeyinde de Karadenize kıyısı vardır. Yerleşim yoğunluğu sahil kesimlerdedir. Deniz seviyesinden başlayarak güneye doğru artan yükseklik bölgede 3000 metreyi bulur. Yüksek kesimlerde genellikle dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır.  Kent tarihinde ilk defa M.Ö. 5.yüzyılda Miletli Kolonistler tarafından kurulmuştur.
  Roma ve Bizans devirlerini yaşayan Trabzon, 1204 yılında Pontus devletinin başkenti olmuştur.
  1461 ‘de Fatih Sultan Mehmet tarafından alınan kentte Yavuz Sultan Selim Şehzadelik yapmış Kanuni Sultan Süleyman bu kentte doğmuştur.

  Trabzonda Gezilecek Yerler
  Trabzondaki Müzeler
  Ayasofya Müzesi
  Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi)

  Trabzon Kalesi
  Trabzon Kalesi: Yörenin en iyi korunmuş eseridir. Şehir merkezinde ve denizden tepelere kadar uzanmaktadır.

  Sümela Manastırı

  Trabzon’un güneyinde, Ziganalar’ın bir tepesinin yamacına yapışmış bir manastır harabesi vardır. Eteklerinde, ormanlar ile kaplı bir vadinin dibinde, Trabzon’a kadar uzanan Değirmen Deresi’nin kollarından biri akar. Halk buraya kısaca Meryem Ana der.

  Eski adı ise Sumela Manastırı’dır.

  Uzungöl
  Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır.

  Trabzondaki Köşkler
  Atatürk Köşkü: Soğuksu semtinde küçük bir çam korusu içinde yer alıp 20.yüzyılın hemen başında yaptırılmış, Atatürk 1934 ve 1937 yıllarında Trabzon’u ziyaretlerinde bu köşkte konuk edilmiştir. Onun ölümünden sonra Trabzon Belediyesi tarafından, dönemde kullanılan eşyalarla dekore edilerek, Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Ulu önderimiz 1937 yılında vasiyetnamesinin bir bölümünü bu konakta yazmıştır.

  Trabzondaki Cami ve Kiliseler
  İnanç turizmi açısından önemli bir merkez olan Trabzon’da önemli camiler Gülbaharhatun Camisi, İskenderpaşa Camii, Çarşı Camisi, Büyük İmaret Camisi; önemli kiliseler Haghios Eugenius Kilisesi (Yeni Cuma Camii), Panaghia Chrysocephalos Kilisesi (Fatih Camii), Santa Maria Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Santa(Dumanlı) kiliseleridir.

  Trabzondaki Hanlar
  İlde bulunan hanlar, Vakıfhan, Taşhan, Alacahandır. Ayrıca Taşhan’ın yanında bir de Bedesten bulunmaktadır.

  Trabzondaki Korunan Alanlar
  Altındere Vadisi Milli Parkı
  Uzungöl Tabiat Parkı
  Trabzon Tabiat Anıtları

  Trabzondaki Yaylalar
  Sera Gölü Çevresi
  Maçka-Şolma Yaylası
  Maçka-Mavura Yaylası
  Maçka-Kiraz Yaylası
  Lapazan Yaylası
  Maçka-Çakırgöl Yaylası
  Çaykara – Uzungöl Turizm Merkezi
  Karadağ Turizm Merkezi – Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
  Tonya – Erikbeli Yaylası
  Sazalanı Yaylası
  Sis Dağı Yaylası
  Kadırga Yaylası
  Çatma Obası Yaylası
  Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

  Trabzondaki Mağaralar
  Çalköy Mağarası
  Akarsu Köyü Mağarası

  Piknik Mesire Yerleri
  Boztepe
  Çamburnu
  Sera Gölü

  Trabzonun Yemekleri
  Pek çok yemeği yapılan hamsi, karalahana ve mısır ekmeği, hamsi kuşu, hamsi pilavı, hamsili kaygana, hamsi tava, lahana kavurması, hoşmerim, Akçaabat Köftesi, kıymalı ve peynirli Trabzon pidesi, Hamsiköy sütlacı yöre yemeklerindendir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Trabzon karadeniz bölgesinde doğu karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz bölgesinde bulunan il kafkas ve iran transit yolu üzerinde bulunması nedeni ile ayrı bir öneme sahiptir. Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerin limanları ile bağlantısı bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


trabzonla ilgili kısa yazı,  trabzon ile ilgili kısa yazılar,  trabzon hakkında kısa bilgi ingilizce,  trabzon ile ilgili kısa bilgi