+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Çoruh Nehri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Çoruh Nehri Hakkında Bilgi
  Çoruh Nehri Hakkında  Karadeniz bölgesinin en doğusunda yer alan nehir. Karadeniz bölgesinin doğusundadır. Uzunluğu 466 kilometredir. Bunun 442 kilometresi Türkiye sınırları içinde, 24 kilometresi Sovyetler Birliği sınırları içerisindedir. Mescit Dağlarının batı yamaçlarından çıkar. Çoruh Dağlarının vadilerinden geçerek batıya doğru devam eder. Bayburt yakınlarında kuzeye doğru yönelir. Rize Dağlarının güney vadilerine ulaştıktan sonra batı yönünden gelen Pulur Suyu ile birleşerek doğuya doğru yön değiştirir.

  İspir’den Yusufeli’nin güney yakınından geçtikten sonra sağ taraftan Oltu Çayını, Artvin’e varmadan Şavşat Suyunu alarak 90°’lik bir açı ile kuzeye yönelir. Borçka’da kuzeydoğuya yönelerek Muratlı’yı geçtikten sonra Sovyetler Birliği sınırları içerisine girer ve Batum’un güneyinden Karadeniz’e dökülür. Çoruh Nehrinin geçtiği yatak oldukça dar olup derindir. Yamaçlar ve vadiler, gittikçe dikleşir ve nehir yatağı dar bir durum alır. Bu sebeple, Çoruh Nehrinin akıntısı çok hızlıdır. Çoruh Nehri umumiyetle ilkbahar aylarında kabarır ve yaz aylarında alçalır. 2. Asel
  Bayan Üye

  Çoruh Nehri Nerededir


  Çoruh nehri.jpg


  Rafting denince sadece Türkiye’de değil dünyada da ilk 10 arasına giren 169 kmlik parkuru ile Çoruh nehri yer alıyor. Kaçkar Dağları’ndan inen Çoruh Nehri’nde zorluk derecesine göre 4 parkur var. Mayıs ve haziran ayları en çok ilgi gördüğü dönemler. Özellikle Bayburt-Yusufeli/Oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası burada düzenlendi. 2003 yılı Türkiye Rafting Şampiyonası 3. Ayağı da burada yapıldı. Çevresinde Kaçkar Dağı tırmanışları yapılıyor. Bölgede çok sayıda tarihi Gürcü kilisesi var. Daha çok profesyonel raftingciler geliyor. Özellikle İngiliz, İsrail, Avusturya ve Çekoslavakya’ dan gelenler var. Seyahat acenteleri zaman zaman turlar düzenliyor. 169 kilometrelik parkur, 10 gün içinde çevresinde kamp yapılarak tamamlanabilir.
 3. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Çorum Nehri dünyanın en hızlı akan ve derin olan nehridir. Ayrıca Artvin ilinin en büyük akarsuyu dur. Çorum nehrinde bir kaç balık türü bulunmaktadır. sazan ve kefal isimlerine sahip balıklardır.
+ Yorum Gönder


çoruh nehri nerede