+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Gümüşhane Karaca Mağarası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gümüşhane Karaca Mağarası
  Gümüşhane Karaca Mağarası


  g-m-hane-karaca-ma-aras-.jpg


  Resim Hakkında Bilgiler: Karaca Mağarası Gümüşhane’nin 17 km. kuzeybatısında ,Torul İlçesine bağlı Cebeli Köyünün Karaca Mahallesi yakınlarındaki Kırantaş Mevkiinde denizden 1550m.yükseklikte yer almaktadır. Mağaraya Gümüşhane Torul Karayolunun 12.km.sinden sola dönerek Krom deresi , Cehennem Vadisi Kanyonu, İmara Manastırı yolu istikametinde 5 km ilerledikten sonra ulaşılır.

  1-Şekli: Mağaranın toplam alanı 1500 m2 uzunluğu ise (giriş kısmı ile en uc nokta arasında)105 m. dir. Yatay yönde gelişme göstermiş ve yaklaşık elipse benzeyen dört ayrı salonun birbirine birleşmesinden meydana gelmiştir. Bu salonlardan ikisi , çatlak kısımlardan sızan suların oluşturduğu damlataşları ile ikiye bölünmüş ve böylece salon sayısı altıya çıkmıştır.

  2-Oluşum: Damlataşı oluşumları bakımından hem çok zengin hem de damlataşı oluşumları çeşitli renk ve şekilleri arz eder. Mağara içerisindeki damlataşı şekillerini şöyle sıralamak mümkündür: Sarkıtlar,dikitler,sütunlar,bayrak şekilleri, org desenli duvarlar,mağara çiçekleri,mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları. Mağara damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli örneklerine sahiptir.kaynak:gumushane.gov.tr

  Tarih: 16.03.2007 10:57

  Rating: 4.38 (68 Oy
  Boyut: 349.4 KB 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Karaca mağarası Gümüşhane iline 17 km uzaklıkta bulunan Torul ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mağaraya ulaşım torul ilçesinin yolu 12. km sinden Cehennem vadisi kanyonundan sapılarak, imara manastırı istikametinden 5 km ilerledikten sonra ulaşılır.
+ Yorum Gönder


karaca mağarası,  gümüşhane karaca mağarası,  karaca magarası