+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Rize Kaplıcaları Andon Ilıcası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Rize Kaplıcaları Andon Ilıcası
  Rize Kaplıcaları Andon Ilıcası

  andonilicasi.jpg
  Andon; yeni adıyla Küçükçayır Rize Merkeze 25 Km uzaklıkta bulunmaktadır. Yol stabilize kaplama olup, heyelan nedeniyle bazı kesimlerinde yolda bozukluklar bulunmaktadır. Buranın en önemli özelliği içmeler mahallesinde bulunan ılıcalardır.

  İki ayrı içmesi bulunana bu yörenin çok kalabalık bir nüfusa sahip olması da dikkat çekmektedir. Yedi mahalleden oluşan Andon 5000 nüfuslu bir yerleşim birimidir. Bu yörede içmelerin yanında arıcılıkta yapılmakta olup, balın özellikleri anzer balıyla hemen hemen eşdeğer durumdadır.

  Burada bulunan suyun özellikleri 1960 yılında Devlet Hıfzısıhha Enstitüsü tarafından incelenmiş; kadın hastalıkları, kalp, karaciğer, bağırsak hastalıklarına özelliklede böbrek hastalıklarına (kum ve taş düşürmede) çok faydalı olduğu belgelenmiştir. Bu yörenin diğer bir özelliği de hoşmeri ve mıhlamasının meşhur olmasıdır. Rize ve yöresi tarafından tanınan bu yer 1960 yılında MTA tarafından yapılan araştırmada bu suyun dünyada iki yerde bulunduğu belgelenmiştir. Batı Almanya’nın bir eyaletinde aynı suyun bulunduğu Türk ve Alman bilim adamlarınca tespit edilmiş olup belgelenmiştir. Bu belgeler MTA’nın arşivlerinde bulunmaktadır. Doğa bakımından zengin olan bu yörenin Rize Merkez ve bazı İlçelerinin içme suyunu karşılayan tesisleri, yaylaları, şifalı suyu ve balı, temiz havası, hoşmeri, mıhlaması ve alabalığı ile gelen yerli ve yabancı turistlere güzel bir ortam sunmaktadır. Bu yörede özel girişimciler tarafından tesisler yapılmış olup, gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir.

  Ulaşım bakımından her zaman gidilebilecek bir yer olan ANDON (Küçükçayır) misafirperver insanıyla da dikkat çekmektedir. Ulaşımı; Rize merkeze 25 km uzaklıkta olan Andon; Güneysu yolu üzerinde Zincirli Köprü mevkiinden Çaykent Beldesi yolu üzerinden her zaman vasıta bulunabilen ve gidilebilen bir yerdir.Kayadan çıkan ılıcanın böbrek taşlarına bire bir fayda sağladığı çevredeki şifa bulan insanlar tarafından anlatılmaktadır.

  KaradenizTeknik Üniversitesi`nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güler yaptığı açıklamada, kaplıca sularının romatizmal eklem hastalıkları,sinir, sindirim, dolaşım sistemi hastalıklarıyla idrar yolları ve üreme organı hastalıklarına iyi geldiğini belirtiyor. Kaplıca suları ayrıca, egzama ve sedef, ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. Tabii ki, kaplıcaya girmeyi sakıncalı kılacak durumlar da var. Örneğin kanamalı rahatsızlıklar, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta geliyor. Bu nedenle kaplıcaya girmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışmak şart. Zaten Ayder Kaplıcaları`nda görev yapan bir uzman doktor da bulabilirsiniz. Uzmanlar ayrıca kaplıcada günde ikiden fazla banyo alınmaması gerektiğini hatırlatıyor ve 4 banyodan sonra kendisini halsizlikle belli eden ve Kaplıca Krizi olarak tanımlanan bir rahatsızlığın bazı kişilerde görülmesinin normal olduğunu belirtiyorlar. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Rize Andon kaplıcaları rize merkeze 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Andon kaplıcalarına araç ile ulaşım mümkündür. Yalnız heyelan nedeni ile yolda bozukluklara rastlanmaktadır. Buranın en önemli özelliği içmeler mahallesinde bulunan kaplıcalarıdır.
+ Yorum Gönder