+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda şehzadeler şehri, türkıyedekı şehzadeler şehri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  şehzadeler şehri, türkıyedekı şehzadeler şehri
  Şehzadeler şehri  ehzadeler-ehri.jpgehzadeler-ehri2.jpgehzadeler-ehri1.jpg


  Karadenizin yeşilliği, semanın maviliği, dağların kahverengi tonları, ırmağın kendine has yeşilliği, misafirperver insanlarıyla bir başkadır Amasya yöremiz

  Dilerseniz ben bu eşsiz yöremizi anlatmaya başlamadan önce bisiklet sever dostum Emin LAP'ın katkılarıyla yaptığı bir projeden bahsedeyim ve daha sonra bu güzel yöremizi anlatmaya başlayayım.

  Emin dostumunda üyesi olduğu Amasya Sivil Toplumu Destekleme Derneğinin yaptığı bir proje var ve bu projenin adı "Bisikletinle canlandır hayatı".
  Projenin amacı: Bisiklet kullanımını özendirmek amacıyla çeşitli hediyeler dağıtılması, bisikletin faydaları hakkında çeşitli broşürler bastırılıp dağıtılarak bisiklet kullanımını arttırmak ve bakımını öğretmek ve Amasya ilinde bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanımını özendirmek ve yerleştirmek.
  Projeyi destekleyenler: Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, Sivil Savunma İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi
  Proje kapsamındaki etkinlikler: 50 kişilik 2 adet bisiklet turu düzenlemek, Bisikleti sevdirmek ve faydalarını anlatmak üzere 2000 adet broşür dağıtmak, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanan 20 kişiyi ödüllendirmek, 100 bisiklete bakım yapıp, 100 kişinin bisikletin gündelik bakımını öğrenmesini sağlamak, 30 kişiye bisiklet sürmeyi öğretmek, Aynalı Mağara bisiklet turu, 15 adet bisiklet parkı yaparak şehrin değişik yerlerine yerleştirmek, bisiklet kiralama sistemi oluşturmak
  Proje teşvikleri: Dışarıdan gelen bisikletli misafirlere ücretsiz konaklama yeri (çadırları kendileri getirmeleri şartıyla), olanaklar dahilinde yemek ihtiyaçlarını karşılama, rehberlik, ücretsiz bakım ve bakım hakkında teknik bilgi verilmesi
  Proje süresi: Proje 01.09.2007 tarihinde başlamış olup 30.06.2008 tarihinde bitecektir.
  Sizden beklentimiz: Sizden tek beklentimiz bu projeye destek sağlamanız.Karadenize doğru tur yaptığınızda Amasya'yı da görmezlikte gelmeyin. Amasya ili yakınlarındaki illerde bulunan kullanıcı arkadaşlarımız buralara günü birlik veya 2-3 günlük tur düzenlemeleri.

  Şimdiden verdiğiniz desteğe teşekkür eder rota önerimize kaldığımız yerden devam edebiliriz.


  söylenecek o kadar çok şey var ki Amasya hakkında


  Kuruluşundan binlerce yıllık zaman dilimi içerisinde tahminen 7500) Hititler, Erigler, Kimmerler, Lidyalılar, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı Medeniyetlerine ev sahipliği ve krallara başkentlik yapmış alimler, bilim adamları, sanatkarlar, şairler yetiştirmiş, şehzadelerin eğitim gördüğü bir belde olmuştur. İl merkezi ve içlerilerinde bulunan tarihi eser ve mekanlarla tarihin derinliklerinden günümüze kadar uzanan bir gizemli yolculuk her alanda kendisini göstermektedir. Abidevi yapılar vedoğal güzellikler birbirine kaynaşmıştır. Binlerce yıllık medeniyetlerin izleri, doğal afetler, depremler ve tahribatlara karşı en ilginç örneklerini insanlığın görücülüğüne sunmuştur.

  1341 yılından sonra Uygur Türklerinden Ertana Beyliği'nin hakimiyeti görülmektedir. 1386 yılında Şehzade Yıldırım Bayezid Amasya'yı Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402'de Osmanlı birliğinin bozulmasına sebep olan ve Timur'un zaferi ile sonuçlanan Ankara Savaşı, Osmanlılardaki kargaşayı, Şehzadeler arasında mücadeleye dönüşmüştür. Amasya Valisi Çelebi Mehmet duruma hakim olarak ikinci defa Osmanlı birliğini sağlamıştır. Amasya; Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedeniyle, "Şehzadeler Şehri " olarak ün yapmıştır. Şehzade Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmet, Şehzade Murat (II) (1404 yılında Amasya'da doğmuştur.), Şehzade Ahmet Çelebi, Şehzade Mehmet (II), Şehzade Alâeddin, Şehzade Bayezid (II) (oğlu Yavuz Sultan Selim Han 1470 yılında Amasya Sarayında doğmuştur.), Şehzade Ahmet, Şehzade Murat, Şehzade Mustafa, Şehzade Bayezid ve Şehzade Murad (III) çeşitli tarihlerde Amasya'da Valilik Yapmışlardır. Bu dönemde birçok âlim ve ulema yetişmiş, saray, çeşme, medrese, cami, türbe v.b. gibi kalıcı eserlerle kentimiz bir kültür merkezi olarak tarihteki yerini almıştır. Bu eserler günümüze kadar gelerek geçmişe ışık tutmaya devam etmektedir.Tarihin akışı içerisinde önemli roller üstlenen Amasya Kurtuluş Savaşı sırasında yine ön plana çıkmıştır.

  Amasya, Orta Karadeniz Bölümünün iç kesiminde 35° 00’ ve 36° 30’ Doğu Boylamları, 40° 15’ ve 41° 03’ Kuzey Enlemleri arasında yer alır. Doğu' da Tokat İli' nin Erbaa İlçesi ve Yozgat İli; Kuzeyde Samsun İli'nin Çarşamba, Ladik, Havza ve VezirköGoogle Page Rankingü İlçeleri; batıda Çorum İli'nin Osmancık, İskilip ve Mecitözü İlçeleri; güney'de Tokat İli'nin Zile ve Turhal İlçeleri ile çevrilidir.
  Yüzölçümü : 5.690 km2 Rakım : 412 m.
  Amasya ve çevresinin genel görünümünde,dağlar ve dağları derin bir şekilde yaran vadiler dikkati çeker.İl topraklarını bir uç'tan bir uca geçen Yeşilırmak Vadisi ve kolları boyunca,ovalar ve darboğazlar yer almaktadır
  Amasya,bulunduğu konum itibariyle bir geçiş iklimine sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık: 13.3 C, Yıllık ortalama yağış miktarı ise 451.1 mm, Yıllık ortalama yağışlı gün sayısı:104, Ortalama aktüel basınç : 967.6 milibar 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Şehzadeler şehri denilen bu şehir çok eskilere dayanmaktadır yani eski bir tarihi vardır onun için bu şehire şehzadeler şehri denilmektedir.
+ Yorum Gönder