+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Ayder yaylasının doğal güzellikleri hakkında yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ayder yaylasının doğal güzellikleri hakkında yazı
  Ayder yaylasının doğal güzellikleri hakkında yazı

  Ayder Yaylası, Batı Karadeniz'de Rize ili sınırları içerisinde, Artvin'e doğru, sahilden içeride yer alan Çamlıhemşin ilçesine bağlı, bu ilçeden gürül gürül akan bir dereye paralel devam eden yaklaşık 19 km.'lik yolun ardından ulaşılan dünya üzerindeki cennet tanımına uyacak nadir güzellikte bir yerdir.

  Ayder yaylasının doğal güzellikleri.jpg


  Ayder Yaylası, bir çok büyükşehirden Trabzon Havalimanına direk uçuşlar ile en büyük sıkıntı olan ulaşım sorunun ortadan kalkmasıyla yerli yabancı bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeye başladı. Turizm açısından henüz gelişme aşamasında olan Ayder Yaylası'nda günümüzde orada yaşayan yerli halkın işlettiği genellikle tamamen ahşap malzeme kullanılarak yapılmış 30 civarında az oda sayısı olan konaklama tesisi vardır. Bu tesisler ile birlikte hediyelik eşya satan, yeme-içme, ulaşım, tur ve rehberlik hizmeti veren sınırlı sayıda küçük işletme vardır.
  Ayder Yaylası, kimleri memnun eder, gidildiğinde neler yapılabilir, ne zaman gidilse daha keyifli birazda bunlardan bahsedelim; Ayder Yaylası, ülkemizde doğaya uyum sağlayabilmiş sayılı tatil yapılabilecek yerlerden biridir. Yaylanın en ilgi çeken tarafı keşfedilecek bir çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Yayla etrafındaki daha yüksek rakımlarda yer alan göller, yaylalar günübirlik turlar düzenleyen yerel rehberler eşliğinde dolaşılabilir. Bunun dışında jeep safari yapılarak da bu güzelliklere ulaşılabilir.

  Ayder Yaylası'nda henüz yeni yapılmaya başlanan heliski sporu yerli yabancı bu aktiviteye meraklı olan sporcuları özellikle kış aylarında Ayder'e çekmeye başlamıştır. Helikopter ile uygun pistlere bırakılan sporcular profesyonel organizatörler eşliğinde paket dahilinde kayak-ulaşım-konaklama-yeme-içme gibi hizmetlerden yararlanmaktadırlar.

  Ayder Yaylası'nda yoğunlukla bahar ve yaz aylarında karların erimesi ile debisi yükselen Fırtına Deresi'nde rafting sporu yapılmaktadır. Gerekli tüm teçhizat ile profesyoneller bu aktiviteye katılmak isteyenlere gerekli hizmetleri vermektedirler.

  Geçmişi 1700'lü yıllara dayanan ülkemizin sayılı kaplıcalarından Ayder kaplıcaları da Ayder Yaylası gezisinde faydalanılacak Ayder'in sahip olduğu diğer bir çekici tarafıdır. Bölge halkı ve geçmiş dönemlerde yaşamış milletler tarafından uzun yıllardır kullanılan kaplıca modern tesisleri ile ülkenin dört bir tarafından kaplıca severleri buraya çekmektedir.

  Ayder Yaylası'nda doğayla uyum içerisindeki görüntüsü ile sıcak, samimi hizmet veren küçük ahşap oteller dışında, kampçılık yapmaya uygun, çadır ve karavanları ile bölgeye gelenler için alanlar vardır.

  Ayder Yaylası tüm bu aktivitelerin yapılabilmesi, henüz bozulmamış zengin bitki örtüsü ve faunası, vadileri, yaylaları, dereleri, şelaleri, gölleri ile ülkemizde kesinlikle görülmesi gereken nadir yerlerden biridir. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Ayder yaylası Çamlıhemşin ilçesi yakınlarında etrafı Çam ağaçları ile çevrilmiş olan bir yayladır. Burada bulunan şelaleler, yayla evleri, çiçek bahçeleri ve kaplıcaları ile tam bir cenneti andıran bir yerdir.
+ Yorum Gönder