+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda karadeniz bölgesindeki folklor horon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  karadeniz bölgesindeki folklor horon
  Karadeniz Bölgesinin Folklörü

  Karadeniz bölgesinde folklor guruplarının yeri önemlidir bunlarda kullanılan kemençe türü güneydoğu anadolu bölgesinde yaygın olan kemençe türünü kullanmaktadırlar.


  karadeniz-b-lgesinin-folkl-r-.jpg  Karadeniz Bölgesine ait bazı folklorik özellikleri şöyledir;

  Şivesi
  Yemekleri
  kemençe ve horon

  Şivesi

  Karadeniz konuşulan şive laz şivesidir,

  Tüm Kafkas dilleri gibi Lazca bol miktarda sessiz harfe (consonant) sahip olup, diğer Güney Kafkas dillerinde bulunmayan /f/, /y/ ve /h/ gibi sessizleri ve Hopa ve Borçka (Çxala) dialektinde kullanılan uvular (küçük dil) sessizi (consonat) /q/ harfini de barındırdığından ait olduğu dil ailesinin, consonant sayısı bakımımdan en zengin dilidir. Lazca özellikle büyük kentlere göçen genç nüfusun hızlı asimilasyonu sonucu yok olmak üzeredir.

  yemekleri

  Yörede mısır, lahana ve hamsinin özel bir yeri vardır. Çünkü bütün yemek çeşitleri bunlar etrafında yoğunlaşmıştır. Ayrıca birkaç istisna dışında Rize’de kurutma söz konusu değildir. Bu nedenle turşu da ön plana çıkmaktadır. Bu yiyecekler süt ürünleri ile desteklendiğinde beslenme dengelenmektedir.
  Mısır ekmeği ince öğütülmüş mısır, ılık su ile yoğurulur,birazda tuz eklenir ve plekide pişirilir. Eskiden ekmek olarak yalnızca mısır ekmeği vardı. Yoğurtla mısır ekmeği yöre yemek kültürünün önemli bir öğesidir

  kemence ve horon

  Kemençe, Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olan ve rebap, keman türü yaylı çalgılarla akraba olduğu sanılan, bir yay yardımıyla çalınan üç telli geleneksel halk çalgısının adı olup, klasik kemençe ile karıştırılmasını önlemek amacıyla Karadeniz kemençesi ya da Laz kemençesi olarak da adlandırılmaktadır.

  Karadeniz kemençesi temel müzik aleti olduğu özellikle Giresun, Trabzon, Rize,Artvin ve Ordu'nun yanı sıra kısmen Samsun ,Bayburt,Gümüşhane, Cumhuriyet döneminde Karadenizlilerin topluca göç ettiği Adapazarı, İzmit köylerinde ve büyük şehirlerde kullanılır

  Horon

  Yörede yaşantısının önemli kısmını oluştururdu. Dede, baba, kaynana, torun, kız veya gelinin bir horonda buluştuğu çok olurdu. Temel eğlence, horon ile türkülerdi.
  Horon; Horon oynamak, horon kurmak, horona durmak, horon yapmak ve horon vurmak adlarıyla yörede bilinir. 2. Seyran
  Devamlı Üye

  Karadeniz bölgesi çok güzel bir bölgedir.çok yağışlı olan bir bölge olduğu için çay yetiştiriciliği felan çok olmaktadır. Karadeniz bölgesinin kendi yöresine ait oyunları vardır.
+ Yorum Gönder


horon,  karadeniz bölgesi halk oyunları,  karadeniz halk oyunları,  karadeniz folklor,  karadeniz horon,  rize horon