+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Artvinin İklimi Nasıl Artvin İli İklimi Hakkında Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Artvinin İklimi Nasıl Artvin İli İklimi Hakkında Bilgiler
  Artvin İli İklimi Hakkında Bilgiler
  artvin10.jpg
  Artvin'in iklimi Karadeniz iklimidir. Kıyı kesimlerinde ılık ve yağışlı iklim tipi egemendir. Artvin merkezinin de ılık ve yağışlı bir iklim tipi vardır. İlin yüksek kesimleri diğer Karadeniz bölgesi illerinde de olduğu gibi kışları kar yağışlıdır. Sahil kesiminde örneğin Hopa’da en soğuk ay ortalaması 8,4 °C, en sıcak ay ortalaması 22 °C’dir ve bugüne dek sıcaklığın 18 Ocak 1964 ve 2 Şubat 1967 günlerinde -4,8 °C’ye düştüğü, 4 Haziran 1966’da 42,2 °C’ye yükseldiği saptanmıştır. Ancak bütün yıl yağışlı ve serindir. Artvin'in genelinde görülen Karadeniz iklimi, Şavşat'ın, Ardanuç'un ve merkez ilçenin rakımı yüksek olduğu yerlerde kışları daha sert geçer. Bu bölümde ise en soğuk ay ortalaması 3,4 °C, en sıcak ay orta-laması ise 21,1 °C olup, bugüne dek en düşük sıcaklık 14 Ocak 1950’de -16,1 °C ,en yüksek sıcak-lık ise 18 Ağustos 1961’de 43 °C olarak saptanmıştır [5] 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Artvin ilimiz de görülen iklimi kara deniz iklimidir yani yağışlı bir iklimdir kara deniz iklimi görüldüğü için burada çay ,fındık , kivi,pirinç,zeytin gibi şeylerde yetiştirilebilmektedir.
+ Yorum Gönder


artvin iklimi ,  artvin,  artvinin iklimi,  artvin iklim,  artvinde kış nasıl geçer,  artvinin iklimi nasıldır