+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Karadeniz Bölgesi Forumunda Kaçkar Dağları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kaçkar Dağları Hakkında Bilgi








  Kaçkar Dağları

  Kaçkar dağları hakkında bilgi: Kaçkar Dağları Anadolu yarım adasının Karadeniz kıyıları boyunca yükselen Kuzey Anadolu sıradağları batıda ıstıranca dağları (1010 m.) ile başlar. Batı Karadeniz bölgesinde Köroğlu (2400 m.) ve Ilgaz Dağları (2587 m.) olarak devam eder. Orta Karadeniz bölgesinde Karagöl ve Çakırgöl dağları (3100 m.) olarak devam eden bu sıradağlar Rize il sınırları içinde 3932 metre yüksekliğe ulaşırlar.

  Doğu Karadeniz kıyıları ile güneyde Çoruh nehri arasında yükselen bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu bir uzanışa sahiptir. Tatos Dağları Hunut Dağları Kavrun Dağları Bulut Dağları Davut Dağları Güngörmez Dağları ve Altıparmak Dağları doğu karadeniz dağlarının başlıca yüksek bölümlerini teşkil ederler. Bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu olarak 80-100 km. uzunlukta 40-50 km. genişlikte bir alanı kaplar.

  Batıdan Doğuya doğru Verçenik Dağları (3710 m.) Kavrun Dağları (3932 m.) Bulut Dağları (3562 m.) Altıparmak Dağları (3492 m.) bu dağların en yüksek bölümünü oluştururlar. Rize Kaçkar Dağları olarak bilinen ve tanınan bu dağların en yüksek tepesi ise Kaçkar Kavrun (3932 m.) dağıdır.

  Rize Kaçkar Dağları’nı kapsayan ilk bilimsel araştırma ve yayınlar 1932 yılında L. Krenek 1949 yılında Dr. S. Erinç 1952 yılında ise Dr. İ. Yalçınlar tarafından yapılmıştır. Coğrafyacı ve yer bilimciler tarafından yapılan bu ilk etüdlerin yayınlanmasından sonra Rize Kaçkar Dağları yurt içi ve yurt dışında büyük bir ilgi uyandırmıştır.

  Kaçkar Kavrun (3932 m.) dağına ilk yaz çıkışının ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak ilk kış çıkışı Türk dağcıları tarafından yapılmıştır. 9 Ocak 1974 tarihinde Sönmez TARGAN başkanlığındaki Türkiye Dağcılık Federasyonuna mensup 9 dağcı Kaçkar Kavrun dağını (3932 m.) ilk kez birlikte fethetmişlerdir.

  1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.

  Kaçkar Dağları; dağcılık kaya tırmanışı trekking rafting ve kayak gibi sporlar için bir merkez haline dönüşmüştür. Bölgenin kendine özgü doğası ve kültürel yapısı çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Dağların önemli bir bölümü doğal park sınırları içinde yer almaktadır.
  KAÇKARLAR
  Karadeniz’in güneydoğusunda yer alan Kaçkar Dağları yeşilin yüzlerce hatta belki binlerce tonuyla yöre halkının farklı yaşam tarzıyla iklimiyle sizi büyüleyeceğine emin olduğumuz bir bölgedir.
  Kaçkarların güney eteklerinden kuzey eteklerine uzanan gezi boyunca yöre halkının yaylalara çıkmak için geçtiği yolları izlersiniz. Daha sonra yaylalar gelir. Yükseldikçe inanılmaz manzaralar sizi büyüler. Ve en sonunda zirveye ulaşırsınız: sonra Kaçkar Dağı!.

  Bu bölgede trekking parkurları olarak Çamlıhemşin İkizdere Uzungöl Fırtına Vadisi ve Borçka’yı sayabiliriz.

  Fırtına Havzası Türkiye’nin en fazla yağış alan bölgesidir. Tropikal bölgelerle kıyaslanabilecek yoğunluk ve çeşitlilikteki bitki örtüsünü bu iklim şartlarına borçlu olan Fırtına Havzası yukarı bölümlerdeAyder ve Çat havzası olmak üzere ayrılır. Bu havzaların daha üst kesimlerinde ise Kaçkar dağlarını oluşturan Ayder Aşağı ve Yukarı Kavran Palavit Aşağı ve Yukarı Ceymakcur Hazindak Pokut Tirovit Balakçur yaylaları bulunur.









 2. AZMİYE
  Devamlı Üye





  Kaçkar dağları Türkiyenin kuzeyinden başlayıp Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan sıra dağlardır. Bu dağlarda en dikkat çekici şey suların fazlalığıdır.




+ Yorum Gönder


kaçkar dağları hakkında bilgi,  kaçkarlar la ilgili genel bilgi,  Kaçkar dağları ile önemli yazi,  kackar daglari milli parki hakkinda bilgi