+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Kurzhaar Köpeği ile ilgili Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Kurzhaar Köpeği ile ilgili Bilgiler
  Kurzhaar'ın özellikleri  Anavatanı Almanya olan Kurzhaar son 50 yılda dünyanın hemen hemen heryerinde en çok kullanılan ve en çok sevilen av köpeği haline gelmiştir ve bu yere diğer bazı ırklarda olduğu gibi fiziksel görünümün yardımıyla değil tamamen avcılık yetenekleriyle ulaşmıştır.Kurzhaarın iyi bir burnu,puanter yada ingiliz setter kadar olmasada sürati, her hava koşuluna uyumlu fiziği ve bitmez tükenmez bir avlanma hırsı vardır .Kurzhaar çok amaçlı bir ırktır yani kanatlı avı kadar kürklü hayvanların avında da kullanılırlar.

  Fermalıdır ve iyi bir iz takipçisidir.Kurzhaar'ı bu kadar popüler yapan diğer 2 özelliğide zekası ve insanla uyumlu çalışmaya olan yatkınlığıdır. Şu anda var olan tüm fermalı ırklar ferma verme kabiliyetlerini eski İspanyol Puanterine borçludurlar ,tıpkı Kurzhaarında olduğu gibi.Yani Kurzhaarın atası bu köpektir ancak daha fazla detaya inersek Kurzhaarın günümüze kadar ki gelişimini söyle özetleyebiliriz.

  Kurzhaarın gerçek atası şu anda kayıp bir ırk olan eski Alman Puanteridir .Bilindik bir hikaye olan ,Almanya'da ki sosyal değişim sonucu çok amaçlı köpek arayışına girildi.Kurzhaar Almanya'nın ilk çok amaçlı ırkıdır.Kurzhaarın yaratılması ve gelişimde 2 ayrı grup rol almıştır ilk grupdaki köpek üreticileri geleneklerine daha bağlıydılar ve yaratacakları köpekte bir damla dahi İngiliz kanı istemiyorlardı.

  Başını Solm ve Hegewald in çektiği 2. grup ise daha çağdaştı ve yaratacakları çok amaçlı ırkta mutlaka ingiliz puanterinin kanı da olmasını istiyorlardı.Uzun ve sabırlı çalışmalar sonucunda ortaya günümüzün fermalı çağdaş Kurzhaarı çıktı.Kurzhaar orta boyda atletik yapılı,kısa ve sert tüylü 35-45 cm yüksekliğinde ve 30-38 kg ağırlığında düzgün iskelet yapılı bir köpektir.Renkleri genellikle kırçıllı olmakla beraber düz beyaz üstüne pafta yada tek renkleride mevcuttur.

  Açık kahveden koyu siyaha kadar geniş bir tüy rengi portföyü mevcuttur.İyi eğitim verilmiş ve doğru anne ve babadan alınmış saf kan bir Kurzhaar sahibinin yüzünü hiç bir koşulda kara çıkartmaz.Kurzhaar ülkemizin meralarında en çok rastlanan ırktır,dolayısıyla melezleride mevcuttur.Önemli olan saf olan bir ırkı saf olmayandan ayırt edebilmektir,çünkü ülkemizde kuyruğu her kesik ve kırçıllı tüy yapısı olan köpek Kurzhaar zannedilmektedir
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Kurzhaar resimleri


  kurzhaar-resimleri-1.jpgKurzhaar resimleri 2.jpgkurzhaar-resimleri-3.jpg
+ Yorum Gönder


kurzhaar,  kurzhaar hakkında bilgi,  alman kisa tuylu puanteri,  KURZHAAR KÖPEK