+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Kedi neden ısırarak sever Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kedi neden ısırarak sever
  Kedilerin ısırarak sevmelerinin nedenleri nelerdir
  kedi-isirmasi.jpg


  Kedilerin tehlike ve stres altında olması haricinde ısırmasının başlıca sebepleri ;

  • Yavru kediler diş çıkardıkları için kamaşan diş etleri sebebi ile bir anlamda masaj niteliğinde bir şeyleri ısırırlar.
  • Yine yavru kediler oyun amaçlı olarak da ısırma eğilimindedirler. Bu açıdan insan doğası ile kedi doğası arasında büyük bir benzeşim vardır. Kediler de insanlarınkine benzer bir sosyalleşme süreci yaşarlar. Doğdukları andan erginleştikleri döneme kadar bir çok evre geçirirler. Erginleşmenin ardından bu evreler devam etse de daha uzun zaman boyunca sürerler. İnsanlarda bahsedilen “oral dönem”in aynısı kedilerde de söz konusudur. Oral dönem dış dünyanın ağız yoluyla tanındığı evredir. Bebeklerden örnek vermek gerekirse anne sütünün emzirildiği ve ele geçen her cismin ağza götürüldüğü dönemdir. Sosyalleşme (birey olmak) açısından oral dönem önemlidir. Oral dönemde yaşanan sorunlar ergenlikte kendini değişik biçimlerde gösterebilir. Örneğin bir grup bilim adamına göre sigara bağımlısı insanların bir bölümünde oral dönemden aşılamamış şeyler söz konusudur. Kedi yavruları da oral dönemi geçirirler ve bu dönemde dış dünyayı ısırarak tanırlar. Tabii en yakınlarındaki kedi dostları da bu tanıma sürecinden fazlasıyla nasibini alırlar.
  • Kedilerin doğaları ile insan doğasının bir başka benzerliği de karakter yapılarındadır. Bazılarımız vurarak, sert hareketlerle sevgimizi dışa vururuz. Isıranlarımız, sırtınıza pat diye elinin ayası ile vurup sonra da yüzünüze gülerek bakıp “canım nasılsın” diyenlerimiz vardır. Ehh kedilerde de durum bir anlamda aynıdır. Kimi kediler sevgilerini tırnakları ve dişleri ile gösterme eğilimindedir. Hele ki çok seviyorsa sado-mazo bir ilişki eşikte beklemektedir.
  Pekiyi ısıran kedilerle nasıl baş edebilirsiniz? Yanıtımız çare olacak nitelikte değil ne yazık ki. Baş edemezsiniz. Yavru kediler söz konusu ise bu dönemin sabırla geçmesini bekleyeceksiniz. Ama ergin bir kediden söz ediyorsak artık onu öyle kabullenmekten başka çareniz yoktur. Isırma huyu olan ergin bir kedinin ısırmasını engellemek için sert bir tutum takınılması ise istenmeyen sonuçlar doğuracak ve sevgili kedinizi küstürecektir. Çünkü o sevdiği için ısırmaktadır ve siz onun sevgisini reddetmektesinizdir.
  Öte yandan özellikle ısıran yavru kediler için iyi bir çözüm bulunmaktadır ama tek kedi ile zor başa çıktığını söyleyen kedi dostları genellikle bu çözüme kulak tıkamak eğilimindedir. Yavru kedi tek olduğu sürece tüm ilgisi ev halkına yönelecektir. Ama evde kendi cinsinden bir arkadaşı olması halinde keyifle birbirlerini ısıracak ve asıl ilgileri kendilerine dönecek ve siz "bana da ilgi göster" diye çevrelerinde pır döneceksinizdir. Yavru kedilerin ısırma eğilimi 5-6 aylık olduklarında geçmeye başlar. Ergenleşme ile hepten yok olur. Ama eğer çocukluk döneminde ısıran kedinize oyun amaçlı da olsa yanıt verir yani bu işten keyif aldığınızı düşündürürseniz bu oyun erginlik dönemine de kolaylıkla taşınır. Arkadaşım gibi sıcak yaz gününde kalın penyelerle oturmak istemiyorsanız gelin bana kulak verin ve yavru kedinizin yanına bir arkadaş daha katın. Bırakın onlar birbirini ısırsınlar, siz de tişörtle yazın tadını çıkarın. 2. Ktockn1
  ismail

  Her canlının doğası farklıdır özellikle hayvan ve insanların bu da demektir ki bu tür davranışların olması tamamıyla normaldir, hayvan ve insanların bu gibi davranışlarının benzemesi de
+ Yorum Gönder


küçük kediler,  kedi,  küçük kedi,  küçük kedi resmi