+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Çita Hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Çita Hakkında bilgiler
  Çita (Cheetah) ile ilgili bilgi


  Çitanın özellikleri  Çita (Sanskritçede benekli anlamına gelen Çitraka sözcüğünden gelir) (Acinonyx jubatus) Kedigiller ailesinin ilginç bir üyesi olup,aslanlar gibi sürü halinde veya saklanarak avlanmak yerine, yüksek hızının avantajını kullanarak avlanan bir hayvandır.
  Kısa mesafede (460 metreye kadar) 100 km/saatlik bir hızı tutturabildiği gibi, sıfırdan 100 km/saat hıza sadece 3,5 saniyede erişebilmektedir. Vücdunda benekli olup başı küçüktür.Gözlerinin altından ağzına ve çenesine inen siyah çizgiler bulunur. En önemli özelliği de dünyanın en hızlı koşan memelisi olmasıdır.
  Dişi çitalar yirmi ilâ yirmi dört aylıkken ergenliğe erişirler. Öte yandan erkek çitalar bu sürece on iki aylıkken ulaşırlar. Buna karşılık cinsel birleşme üç yaşından evvel nadiren gerçekleşir.
  Çita yavrularında ölüm oranı yüzde 90'dır. Genellikle sırtlan ve kartalların saldırılarına kurban giderler. Yavrular genellikle 13-20 aylıkken annelerinden ayrılırlar. Çitalar 20 yıldan daha uzun süre yaşayabilirlerse de çoğu zaman ilerleyen yaşla birlikte azalan süratleri dolayısıyla daha kısa yaşarlar.
  Çitanın avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer. Zira koşu sırasında vücut ısısı ölümcül derecede yükselir. Av girişimlerinin yalnızca yarısında başarılı olur.
 2. Berrak
  Yeni Üye

  Bilinmeyen yönleri

  Çita (Sanskritçede benekli anlamına gelen Çitraka sözcüğünden gelir) (Acinonyx jubatus) Kedigiller ailesinin ilginç bir üyesi olup,aslanlar gibi sürü halinde veya saklanarak avlanmak yerine, yüksek hızının avantajını kullanarak avlanan bir hayvandır.
 3. Asel
  Bayan Üye
  Çitalar hakkında kısa bilgi


  Güzel bir çita resmi  Çita.jpg


  Çitaları diğer kedilerden farklı yapan hiç şüphesiz inanılmaz hızlarıdır. 0’dan 120 km/s hıza sadece 3 saniyede ulaşabilirler. Kürklerinde bulunan siyah halkalar avlanırken gizlenmelerine yardımcı olur. Çitaların kafası büyük kediler arasında en küçük kafalardan biridir. Eğer 460 metreden fazla koşarsa vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkar ve bu da çitanın beynine zarar verir. Bu yüzden avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer. Dünyada 12.400 adet çita olduğu sanılmaktadır.

 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çitalar kedigiller ailesinin bir üyesidir. çitaların en önemli ve en çok öne çıkan özelliği tabi kide onların muhteşem hızlarıdır. bunu dışında çitalar çok güzel bir kürke ve çok güzel göz desenlerine sahip bir kedigildir.

+ Yorum Gönder


kedigiller,  çita hakkında kısa bilgi,  çita hakkında bilgi,  çita bilgileri