+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Köpeğe Bekle Komutu Nasıl Öğretilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Köpeğe Bekle Komutu Nasıl Öğretilir
  Köpeğe Bekle Komutu Nasıl Öğretilir kısaca açıkla 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Köpeğe Bekle Komutu Nasıl Öğretilir

  Köpeğe Bekle Komutu

  “Bekle” komutu, siz serbest bırakana kadar köpeğinizin beklemesini sağlar. Kapıdan veya kafesinden fırlayıp gitmesine engel olduğu için faydalı bir eğitimdir. Köpeğinize beklemeyi öğretmek oldukça kolaydır.

  Nasıl yapılacağını aşağıda okuyabilirsiniz:

  Neler Gerekli?

  Köpeğinize beklemeyi öğretmek için özel bir ekipman gerekli değildir. Bu sefer köpeğinize bir ödül yemeği vermek yerine bir hayat ödülü vereceksiniz. Başka bir deyişle, onun ihtiyacı olan ödül, odadan veya kafesinden dışarıya çıkmasına izin verilmesidir.

  Bekle Komutu Ne Zaman Kullanılmalıdır?


  “Bekle” komutu birçok durumda kullanılabilir. Köpeğinizi bahçeye çıkarırken serbest bırakmadan önce ve tasma ile onu gezdirmeye çıkarırken bu komutu kullanın. Ayrıca onu kafesinden çıkarırken de bu komutu kullanabilirsiniz.

  Köpeğinize Beklemeyi Öğretmek

  kopek-egitim.jpg

  Köpeğinize beklemeyi öğretmek için ayrı bir eğitim seansına ihtiyacınız yoktur. Her dışarı çıkarışınızda veya kafesini açarken “bekle” komutuna çalışmalısınız. “Bekle” komutu çalışılırken köpeğinizin kapıdan fırlayıp gitmesine veya kafesinden kaçmasına izin verilmemelidir.

  Köpeğiniz kafesinden veya evden çıkmaya hazır olduğunda “bekle” komutunu verin. Kapıyı aralayın, köpeğiniz çıkmaya çalışırsa kapıyı hemen kapatın. Komutu tekrar edin. Her seferinde kapıyı aralayın ve çıkmaya çalışırsa hemen kapatarak tekrarlayın.

  Eğitimin ilk aşamasında her duraksamayı ödüllendirin. Eğer “bekle” komutunu verdiğinizde köpeğiniz duraksıyorsa onu sevin ve kapıyı açın. Kapıyı açarken ona izin verdiğinizi belli eden “hadi” veya “koş” gibi bir komut daha verin.

  Köpeğiniz komutunuzla beklemeye başladığında, onu serbest bırakmadan önce birkaç saniye bekletin. “Bekle” komutunu birkaç saniye veya daha uzun süre yerine getirebiliyorsa kapıyı biraz daha fazla aralamanızın zamanı gelmiştir. Köpeğinizin kaçma tebessümüne karşı kapıyı hemen kapatmaya hazırlıklı olun.

  “Bekle” komutunu birkaç gün çalıştıktan sonra köpeğiniz kapı sonuna kadar açık olsa da siz onu serbest bırakacak komutu söyleyene kadar yerinde kalacaktır.

+ Yorum Gönder