+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kedi ve Köpekler Forumunda Alabay (Alabai) - özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Alabay (Alabai) - özellikleri
  Alabay (Alabai) hakkında bilgi


  Alabay 1.jpgAlabay.jpg


  Familya: çiftlik köpeği, Mastiff, Koruma ve Bekçi Köpeği

  Diğer Adları: Central Asian Ovtcharka, Middle Asian Ovtcharka, Mid-Asian Shepherd, Central Asian Sheepdog, Central Asian Shepherd Dog, Alabai, Sredneasiatskaïa Ovtcharka, Turkmen Alabai

  Rengi: Kirli beyaz, kahverengi tonları, boz, lekeler olabilir

  Çıkış Yeri: Orta Asya

  Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar

  Orjinal İşlevi: Sürü bekçiliği, koruma köpeği

  Günümüzdeki İşlevi: Koruma ve bekçi köpekliği - şehir içinde özellikle apartmanda yaşaması tavsiyesi edilmez

  Ortalama Ömür: 11-15 yıl

  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 55-79/40-65 kg

  Boy Erkek/Boy Dişi: 65-78/60-69 cm


  Temel Özellikleri
  çok büyük ve kuvvetli bir ırktır. Bağımsız ve baskın bir karakteri vardır. Alışkanlıkları onu son derece dengeli bir köpek yapar. Her zaman soğukkanlıdır. Yabancılara karşı tetiktedir. Kesinlikle dışarıda yaşaması gerekir.

  Ebat olarak oldukça iridir. çoban köpeklerinin tüm dayanıklı, vakur, sportif, fiziksel direnç ve karakteristik özelliklerine sahiptir. Bu ırk için azami ağırlık veya yükseklik diye bir şey yoktur. şaşırtıcı ebatlara sahip olabilirler.

  Neler Yapar?
  Bağımsız alanı olmalıdır. Eğitirken oldukça sabırlı olmalısınız, çünkü oldukça yavaştır. Mutlaka bir görevi olmalıdır. Evi, çifliği beklemek, korumak gibi. Egzersiz ihtiyaçları hemen hemen tüm büyük ırklarda olduğu gibi fazladır. Tembel bir görünüm sergiledikleri zamanlar da olur, ama bu sizi aldatmasın. Anında fiırlayıp hareketlenebilirler.

  Otorite olarak belirli bir sahibe gereksinim duyar. Eğitimi sırasında ona kesinlikle bağırmamak ve şiddet uygulamamak gerekir. Sadece sahibini gerçekten benimsiyorsa lider olarak kabul edip ona itaat eder.

  Alabay'lar herkesin köpeği olamazlar. Doğasında son derece sakin ve hayvanlar üzerinde kaba kuvvet sergileme eğilimi olmayan insanlar tarafından bakılmalı ve sahiplenilmelidirler.

  Tarihçesi
  Alabay hala gizemini koruyan çok eski zamanlardan beri varolan bir çoban köpeğidir. Bugünlerde Kazakistan'da, özbekistan'da ve Türkmenistan'da bu güzel köpeğe rastlamamız mümkündür.

  4000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Gerçek orijini bilinmemektedir, ama bir çokları atasının Tibetli Mastiff olduğunu savunur. Rusya çevresinden, İran ve Afganistan'dan Sibirya'ya kadar olan alanda rastlamak mümkündür. Altı ülke daha bu alanı paylaşır; Kazakistan, Kırgızistan, özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Rusya.

  Bugün ırka Amerika Birleşik Devletleri'nde bile rastlamak mümkündür. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Alabay cinsi köpekler çok büyük köpeklerdir. çiftlik köpekleri familyasından gelmektedirlerAlabay tarzı köpek yetiştirenler bu köpeğin bakımını çok iyi yapmalıdırlar çünkü bu köpek cinsleri bakım gerektirir yoksa hastalanıp ölürler.
+ Yorum Gönder


alabai,  alabai özellikleri,  alabay,  alabay köpek