+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kitap Özetleri Forumunda Karabibik Kitap Özeti Nabizade Nazım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Karabibik Kitap Özeti Nabizade Nazım
  Nabizade Nazım'ın Karabibiği


  Yazar : Nabizade Nazım

  Karabibik Kitap Özeti
  Karabibik Kitap.jpg
  Edebiyatımızda, köyü konu alan ilk romandır. Realizmin başarılı bir örneği olan roman, kimilerince uzun öykü sayılmaktadır. Konu Antalya’nın bir kö-yünde geçer. Karabibik’in toprakla mücadelesi, yaşam kavgası anlatılır. Romanda kişilerle çevre yuyumu dikkat çekicidir.

  Olay Antalya ili Kaş ilçesinin Beymelik köyünde geçer. Babasından kalan tarlanın dört dönümünü komşusuna satmış olan Karabibik kalan sekiz dönümlük kısmı Yosturoğlu’ na kaptırmamak için direnmektedir. Komşu Terme köyündeki rum bakkal Yani’ den borç alarak bir öküz satın alır. Tarlasını sürer. Yosturoğlu da aralarındaki çekişmeyi unutup Karabibiğin kızı Huri’ yi yeğeyi Hüseyin’ e ister. Karabibik mutludur. Bir süre sonra hastalanır , ancak kızının mürvetini gördüğü için huzurludur. 2. Fatma
  Administrator

  Karabibik Türk edebiyat tarihinde önemli bir yer tutmaktadır zira bu kitap ilk gerçekçi uzun hikaye ve ilk köy romanı olarak anılmaktadır. Hikayede kitabın yazarı olan Nabizade Nazım toplumcu bir tutum sergilemektedir. Kitabın konusunda ise toprak sorunu,çiftçilerin yaşadığı ekonomik sorunla bununla birlikte insanın doğa karşısındaki acizliği anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder